Uuring: Eesti maksukeskkond on halvenenud

Kristina Traks
, majandusajakirjanik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Raha.
Raha. Foto: Kristjan Teedema / Postimees

PwC globaalne riikide ettevõtete maksukeskkonna võrdlev uuring paigutab Eesti maailma 185 riigi seas kohale 50 ja Euroopa Liidu riikidest 11ndale kohale. Esmakordselt on Eesti Euroopa Liidu riikide arvestuses edetabeli esikümnest välja kukkunud.

Maailma atraktiivseima maksusüsteemiga riigid on Araabia Ühendemiraadid, Katar ja Saudi Araabia, järgnevad Hongkong, Singapur ning Iirimaa. Euroopa Liidu riikidest on viimatinimetatu järel ettevõtjasõbralikemad Taani, Luksemburg, Suurbritannia ja Soome.

Uuringut kommenteerinud Eesti PwC maksunõustamise teenuseliini juht Villi Tõntson ütles, et Eesti on küll esmakordselt uuringu ajaloo jooksul langenud Euroopa Liidu riikide arvestuses maksukeskkonna atraktiivsuse edetabeli esikümnest välja, ent Tallinna müügimaksu tühistamise positiivne mõju viib meid eeldatavalt järgmise aasta uuringus taas Euroopa parimate hulka. «Eesti  maksusüsteemi konkurentsivõimet näitab meie kõrge koht maksuarvestusele ja deklareerimisele kuluva aja võrdluses, kus Eesti on Euroopa Liidu riikidest Luksemburgi ja Iirimaa järel kolmandal kohal. Nagu uuringutulemuste analüüs näitab, eristuvad heas korras majanduse ja parima majanduskasvuga riigid ülejäänutest just eeskätt tulemuslikkusega oma maksusüsteemi lihtsustamisel, mitte tingimata maksukoormuse vähendamisel. Eesti ettevõtjad ja siia investeerivad välismaalased oskavad kahtlemata meie riigi maksumugavust hinnata,» ütles Tõntson.

Uuringu Paying Taxes 2013 metoodika põhines ühesuguse hüpoteetilise ettevõtte asetamisel eri riikide seadusandlikku keskkonda. Vaadeldav firma oli 2 aastat tagasi asutatud 60 töötajaga omamaisele kapitalile kuuluv ja koduturul tegutsev tootmisettevõte, mille müügikäive on 1050 korda suurem riigi keskmisest aastapalgast ja kasumimarginaal 20 protsenti (kriteeriumide loetelu pole täielik). Edetabeli koostamisel võrreldi muuhulgas omavahel eelkirjeldatud ettevõttele aastas maksude deklareerimisele ja maksmisele kuluvat aega ning maksukoormust.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles