Õhust võetud valuutakurss
Zirnask kirjutab, et juba 1961. aastal tuli okupantidel taas tegelema hakata rubla ostujõu tõstmisega, sest inflatsioon mõjutas kaupmeeste ja panga tööd. Paberraha lugemine võttis lihtsalt liiga kaua aega – NSV Liidu Riigipanga raamatupidamises tuli tihti tegeleda 14 või 15-kohaliste arvudega. Jällegi vahetati rublad uute vastu kursiga 10:1. Seekord puudutas see kogu käibel olevat valuutat. Tõsta sooviti ka rubla kullasisaldust, aga valuuta kullaks või mõneks teiseks valuutaks vahetamine oli sisuliselt võimatu.
Kui alates 1950. aastast vastas ühele dollarile neli rubla ja 0,22 grammi kulda, siis 1961. aastal kehtestas Nõukogude Liit kursid, mille järgi vastas ühele dollarile 90 kopikat ja 0,99 grammi kulda.
Reaalsuses oli rubla aga oma väärtust kaotanud, sest uued kursid ei vastanud tegelikule ostujõule. Selle tõttu loobuti lääneriikide valuutade suhtes varem kehtestatud kurssidest. Kuna kapitalistlike riikidega niikuinii ei kaubeldud ning reisimine oli pea võimatu, ei mõjutanud see muutus tavalist inimest vähemalgi määral.
NSV Liidu Riigipank ei mänginud majanduses olulist rolli, vaid käitus plaanikomitee tootmisplaanide kontrollija ja rahastajana. Riigipank kontrollis, et ettevõtted tarniksid plaanijärgse koguse kaupu ning makseid tehtaks plaanis ette nähtud alustel. Kõik rahalised tehingud käisid läbi riigipanga. Näiteks maksti selle kaudu töötajatele vastavalt plaanile palkasid. Mingisugusest rahapoliitikast rääkida ei saa, sest hinnad ja tootmismahud määras plaanikomitee.
Üha süvenevad probleemid
Villu Zirnask kirjeldab oma raamatus “Eesti Pank”, et see tõi kaasa kaks ajas süvenevat nähtust. Esimene neist oli ettevõtete vaheline rahata kaubandus – tihti juhtus, et ühele ettevõttele eraldati liiga palju üht ja liiga vähe teist tootmissisendit. Ülejääki müüa polnud võimalik, seega tuli seda teiste ettevõtetega vahetada, sest muidu polnud võimalik plaani täita. Sageli tuli neis tehingutes mängu ka isiklik kasu.