Kuigi panditulumaksu esialgselt kavandatud moel ei tule, andis valitsus selge signaali, et nad kavatsevad piirata Eestis teenitud kasumi maksuvabalt välja viimist. Ühe variandina on kavas maksu võtta neilt laenudelt, mida pole tagasi makstud viie aasta jooksul.
Tallinna Kaubamaja Grupi juht Raul Puusepp ütles, et tema ei saa enam valitsuse retoorikat uskuda. «Minu hinnangul ei ole see mingi lahendus, see on väike modifikatsioon, aga see pole tegelikult panditulumaksust loobumine,» ütles ta.
Puusepp möönis, et tulumaksu panti andmine jääb küll ära, kuid ettevõtete halduskoormus ja arvepidamine jääb endiselt alles. «Kui kontserni sees on laen antud, tuleb seda teatud aja möödudes hakata riigile põhjendama ja vajadusel tõestama,» sõnas ta.
Puusepa sõnul oleks tunduvalt mõistlikum jätta tulumaksuseadus muutmata ja hakata selle asemel iga juhtumiga eraldi tegelema. «Ma mõistan, et see kasumi maksuvabalt väljaviimise probleem on olemas, aga seda probleemi saab lahendada teiste meetoditega,» märkis ta.
«Näiteks on juba praegu maksuametil võimalus maksustada tehinguid nende tegeliku sisu järgi. Ettevõtete pingerida, kes emafirmadele laenavad, on ilusti olemas. Ma usun, et paljudel juhtudel see lihtsalt vestlusega piirdukski ja probleem saab lahendatud.»
Puusepa ja mitme ettevõtlusorganisatsiooni soov võibki täituda, kuna viimaste andmete kohaselt lahjeneb panditulumaksu idee veelgi ja mingisugust laenude maksustamist ei tule.
See tähendab, et valitsus jätab seaduse muutmata ning koostab vaid juhendi, mille alusel saab maksu- ja tolliamet patustavad ettevõtted liistule tõmmata. Kui ametil tekib kahtlus, et ettevõte viib laenu andmise kattevarjus tegelikult kasumit välja, siis saab amet sekkuda ja firmat korrale kutsuda.