Ühendkuningriigi EList lahkumise kulu ületab varsti liikmesusele läinud summat

Euroopa Liit. Foto on illustratiivne. FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja

Bloomberg Economicsi arvutuste järgi on Brexit juba praeguseks läinud Ühendkuningriigi majandusele maksma 130 miljardit naela ja läheb selle aasta lõpuks maksma veel 70 miljardit naela.

Arvutus põhineb sellel, kui palju Ühendkuningriigi majandus on viimase kolme aasta vältel teistest G7 rühma kuuluvatest maadest maha jäänud. Ajalooliselt nimelt on nende riikide majanduste vahel tugev korrelatsioon.

Kuigi kõigi riikide majandused on viimastel aastatel aeglustunud, on Briti majandus pärast rahvahääletuse otsust EList lahkuda teistest veel maha jäänud, olles nüüd kolm protsenti väiksem, kui see oleks olnud siis, kui suhe oleks samaks jäänud. Iseäranis on vähenenud ettevõtete investeeringud ja keskmine majanduskasv on kahanenud kahelt protsendilt ühele.

Bloombergi ökonomist Dan Hanson hindab Brexiti kulu selle aasta lõpuks 200 miljardile naelale. Kuna seoses Brexitiga kaasneb ka tulevikus hulk ebamäärasust, siis kujuneb kogukulu tõenäoliselt suuremaks.

Business Insideri arvutuste järgi ulatub Ühendkuningriigi poolt aastail 1973 kuni 2020 ELi eelarvesse tehtud maksete summa pärast inflatsiooni arvesse võtmist 215 miljardi naelani. Seega ületab lahkumise kulu peagi ELi eelarvesse tehtud makseid, mis oli üks lahkumise pooldajate peamisi argumente enne rahvahääletust.

Tagasi üles
Back