P, 27.11.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Majandus kasvas mullu 1,8 protsenti

Merike Teder
, reporter
Majandus kasvas mullu 1,8 protsenti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Puidutööstus.
Puidutööstus. Foto: SCANPIX

Esialgsetel andmetel suurenes Eesti sisemajanduse kogutoodang (SKT) 2014. aasta neljandas kvartalis võrreldes 2013. aasta neljanda kvartaliga 2,7 protsenti, teatas statistikaamet. 

2014. aastal kasvas SKT eelmise aastaga võrreldes 1,8 protsenti.

IV kvartalis panustas majanduse kasvu enim Eesti majanduse suurim tegevusala töötlev tööstus, peamiselt elektroonikaseadmete tootmise ning puidutöötlemise toel.

Lisaks töötlevale tööstusele olid 2014. aasta viimases kvartalis Eesti majanduse suurimad kasvatajad veel energeetika ja kaubandus, millest viimases vedas kasvu tugeva sisenõudluse toel jaekaubandus. Samuti jätkas IV kvartalis tugevnemist välisnõudlus. 2014. aasta IV kvartalis suurenes kaupade väljavedu hinnamõjusid arvesse võttes 8,0 protsenti. Kaupade sisseveo kasv kiirenes hinnamõjusid arvesse võttes 6,6 protsendini.

Tegevusaladest pidurdas IV kvartalis majanduskasvu enim transpordi ja ehituse lisandväärtuse kahanemine.

SKT kasvu panustas esialgsete arvestuste kohaselt oluliselt netotootemaksude koosseisu kuuluva käibemaksu laekumise kasv. Oma osa selles on muutunud käibemaksu deklareerimise korral, mis rakendus 1. novembrist 2014. Netotootemaksude suurenemist mõjutas oluliselt ka aktsiiside laekumise kasv.

Sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKT kasvas 2014. aasta IV kvartalis eelmise kvartaliga võrreldes 1,1 protsenti ja võrreldes 2013. aasta IV kvartaliga 2,6 protsenti.

Märksõnad
Tagasi üles