TJA: EMT pakub konkurentidest kordades kiiremat mobiilset internetti

Kalev Aasmäe
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
EMT logo
EMT logo Foto: Joosep Martinson / Õhtuleht

Tehnilise Järelevalve Amet mõõtis mobiilse interneti teenuse kvaliteeti suuremates asulates üle Eesti, EMT keskmine allalaadimiskiirus ületas konkurentide tulemusi kordades.

Mõõtmise eesmärgiks oli ameti sõnul saada ülevaade sideettevõtjate võimekusest pakkuda mobiilse interneti teenust ning anda tarbijale objektiivset infot teenuse levialade ja andmesidekiiruste kohta.

Kokku mõõdeti EMT, Elisa ja Tele2 andmesidekiirusi 49-s mõõtepunktis.Tulemused näitavad, et keskmine allalaadimiskiirus EMT võrgus on 42 Mbit/s, Elisa võrgus 15,3 Mbit/s ja Tele2 võrgus 19,1 Mbit/s. Keskmine üleslaadimiskiirus EMT võrgus on 20,7 Mbit/s, Elisa võrgus 5,5 Mbit/s ning Tele2 võrgus 5,3 Mbit/s. Maksimaalsed allalaadimiskiirused ületasid EMT ja Tele2 võrgus 100 Mbit/s piiri.

Mõõtetulemused näitavad operaatori võimekust olukorras, kus kasutusel on kõiki tehnoloogiaid toetav riistvara ning andmeside kasutamisele ei ole seatud täiendavaid kiirusepiiranguid.

Tehnilise Järelevalve Ameti peadirektori asetäitja Priit Soom´i sõnul sõltub mobiilse andmesideteenuse kiirus ja kvaliteet paljuski sellest, millist tehnoloogiat sidevõrkude rajamisel ja arendamisel kasutatakse ning milline on võrgu tihedus.

«EMT on kõige rohkem paigaldanud 4G LTE tugijaamasid, mis annab hetkel parima stardipositsiooni kiire mobiilse andmeside pakkumiseks, kuid Elisa ja Tele2 arendavad samuti oma võrkusid jõudsalt.»

EMT-l oli 49-s mõõtepunktist 44-s kasutusel 4G LTE (Long Term Evolution) tehnoloogia. Elisal 9‑s ja Tele2-l 13-s. Just LTE võrgu tihedus on mõjutanud keskmiste andmesidekiiruste kujunemist kõige enam. EMT mõõdetud allalaadimiskiirusest 37 protsenti ületasid 50 Mbit/s, Elisal 6 protsenti ja Tele2-l 14 protsenti.

Elisal oli pea pooltes mõõtepunktides kasutusel 3G tehnoloogia edasiarendus DC-HSPA+, mida rahvusvaheline telekommunikatsiooniliit määratleb ka 4G tehnoloogiaks, kuid siiski ei võimalda see pakkuda 4G LTE maksimaalseid andmesidekiiruseid. Võrreldes viimaste 3G versioonidega kasutab DC-HSPA+ tehnoloogia kahte 3G tugijaama kanalit andmesideks, mis võimaldab 50 protsenti suuremat allalaadimiskiirust, 4G LTE aga võimaldab ligikaudu 5 korda suuremat allalaadimiskiirust. Kuna reklaamkampaaniates nimetatakse mõlemat tehnoloogiat 4G-ks, siis soovitame tarbijal enne välja selgitada, mida ta tegelikult ostab. Tele2 on käesoleva hetkeni rohkem arendanud 4G LTE tehnoloogiat, sest DC-HSPA+ esines vaid 3 mõõtepunktis.

2013. aasta alguseks oli EMT paigaldanud 4G LTE baasjaamu 300, Tele2 150 ja Elisa 35. Praeguseks on nende arv juba kasvanud.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles