Peaminister tahab külmutada töötukassa reservid

Andrus Karnau
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Töötukassa nõukogu liikmed Nordea panga juht Vahur Kraft, temast paremal istub minister Hanno Pevkur ja edasi töötukassa juht Meelis Paavel.
Töötukassa nõukogu liikmed Nordea panga juht Vahur Kraft, temast paremal istub minister Hanno Pevkur ja edasi töötukassa juht Meelis Paavel. Foto: Peeter Langovits

Vilniuses Balti peaministrite kohtumisel osalenud Andrus Ansip märkis, et töötukassa reservide külmutamine on peamine kokkuhoiu koht eelseisvatel eelarvekärbetel.


Valitsus koguneb homme pärastlõunal, et asuda eelarvet teist korda kärpima. Keskpanga soovituse järgi tuleks seda teha veel vähemalt kuue miljardi krooni eest.

Ansip märkis, et haigekassa on suutnud oma kulutusi väga hästi juhtida, aga töötukassa on leppinud kokku üliheldes hüvitiste mahus.

«Kärpida on vaja töötukindlustushüvitisi, mille tööandjad ja töövõtjad liiga optimistlikult kokku leppisid, mitte tõsta töötuskindlustusmaksumäära üle kolme protsendi,» ütles Ansip.

Ansip märkis, et töötukassa kulude katteks võlgu võtmine ei tule kõne alla.

«Iga kokkuhoitud miljard aitab parandada valitsussektori eelarvetasakaalu ning aitab vältida koondamisi või õpetajate ja politseinike palgakärpeid,» ütles peaminister.

Töötukassa pressiesindaja Anu Ojasalu kinnitas, et kassa maksab juba praegu hüvitisi välja reservide arvelt. Märtsi lõpus oli töötukassal reserve 2,38 miljardit krooni.

Töötuskindlustusmaks peaks tõusma 1. juunist kolme protsendini, sellest kaks protsenti maksab inimene oma palgast. Praegu on maks 0,9 protsenti (0,6 maksab inimene oma palgast). 1. juulist jõustub uus töölepinguseadus, mis kasvatab töötukassa kohustusi märgatavalt. Veel sel nädalal peaks töötukassa nõukogu kokku leppima, milliseid hüvitisi kärpida.

Sotsiaalminister Hanno Pevkur on öelnud, et soovitab nii hüvitiste kärpimist kui ka seda, et firmad maksaks siiski oma eelarvest enam kui ühe kuu koondamisraha.

Sotsiaaldemokraatide parlamendifraktsiooni juht Eiki Nestor lausus, et ei mõista ega jaga peaministri ettepanekut.  «Töötukassa reservid ongi selleks kogutud, et neid rasketele aegadel kasutada. Töötukassa nii kogunebki, et headel aegadel makstakse raha sisse ja halbadel aegadel seda kasutatakse,» märkis Nestor.

Nestori sõnul piisab 4,2-protsendisest töötuskindlustusmaksust, et katta uue töölepinguseaduse helgemad maksumäärad.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles