Ametiühing: praeguses kriisis pole õige töölepingu seadust muuta

Janno Riispapp
, reporter
Copy
Kassapidaja. Pilt on illustratiivne.
Kassapidaja. Pilt on illustratiivne. Foto: Elmo Riig / Sakala

Eesti Kaubandus- ja Teenindustöötajate Ametiühingu hinnangul võimaldab kehtiv töölepingu seadus tööandjal sõlmida töölepinguid piisavalt paindlikel tingimustel ning töötundide vahemiku lubamine näiteks 70-100 protsenti eriolukorras vähendaks teenindustöötajate toimetulekut ja suurendaks töötajate langemist vaesusesse.

Ametiühingu esimehe Elle Pütsepa sõnul on juba praegu paljude töötajate töötasu alandatud ja vähendatud ka töötundide arvu kuus.

«Käsunduslepingute sõlmimine teenindussektoris on tööandjate teadlik valik,» rääkis Pütsepp lisades, et paindlikkuse suurendamine kriisiolukorras ei motiveeri tööandjaid töötajatega korrektseid töölepinguid käsunduslepingute asemel sõlmima.

«Samuti ei vähendaks töötundide vahemike lubamine töölepingu puhul käsunduslepingute arvu kasvu sektoris,» märkis Pütsepp.

Olgugi, et töötajate ja tööandjate toetamiseks on valitsus vastu võetud rea meetmeid, tekitavad need jätkuvalt töötajate hulgas segadust. Töötajale pole teada, milliseks kujuneb tema töötasu järgnevatel kuudel. Näiteks on probleemiks see, et töötukassa poolt makstavalt palgahüvitiselt peab töötukassa tulumaksu kinni kogu summalt, võtmata arvesse maksuvaba tulu.

«Tunnustame kõiki tööandjad, kes oma töötajatest hoolivad ja püüavad leida parimaid lahendusi seadusi täites,» lausus Pütsepp.

Ta lisas, et paraku leidub ka neid tööandjaid, kes jätkuvalt püüavad eriolukorda ära kasutades skeemitada, pakkudes töötajale võimalust töötada kuus vähem töötunde, kuid nõudes, et tegemata töötunnid tuleb järele teha aasta lõpuks ja neidki, kes töötajaid tasustamata puhkusele sunnivad.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles