«3000 dollarit tonn saab olema kindlasti äratuskellaks,» ütles Londonis asuva Ecobanki tooraineanalüütik Edward George. «Kauplejad ja tootjad hakkavad reageerima sellel tasemel,» ütles ta.
Nõudluse kasvu taga on Hiina ja teised arenevad riigid, kus inimeste jõukus on ulatunud tasemele, kus inimesed võivad endale šokolaadi lubada.
Suurt saaki ei saa kiiresti
Möödunud aastal ületas nõudlus kakaoubade järele esimest korda enam kui miljoni tonni piiri, mis on 32 protsenti rohkem kui kümme aastat tagasi. Analüüsifirma Euromonitor andmetel kasvab nõudlus Hiinas viis protsenti aastas vähemalt aastani 2018.
«Arenevates riikides on sissetulekud jõudnud tasemele, kus inimesed saavad endale lubada šokolaadi, see suurendab nõudlust,» ütles Euromonitori tarbijaanalüütik Matt Hudak.
Tarbimine on kasvanud ka arenenud riikides. Bloomberg kirjutas kolmapäeval, et USA rahvusliku kommitootjate assotsiatsiooni andmetel kasvas sõbrapäeva kommimüük sel aastal 1,9 protsenti, 1,06 miljardi dollarini, mis on suurim müük vähemalt 2009. aastast. Maiustuste kogumüügist moodustab šokolaad 75 protsenti.
Boston Globe kirjutas mõned päevad tagasi, et USAs on šokolaadi hind võrreldes 2012. aastaga kerkinud 45 protsenti, britid peavad selle eest veerandi võrra rohkem maksma kui aasta varem.
Kakaosaaki ei saa aga kiiresti suurendada. Seda kasvatavad miljonid väikefarmerid väikestel maalappidel, mis asuvad peamiselt Lääne-Aafrika vaestes riikides. Vanad kakaopuud annavad üha vähem saaki ning osa farmereid on kakaokasvatamisest loobunud ja asunud tootma kasumlikumat palmiõli ja kautšukit.
Uute kakaoistanduste rajamisest pole kohest abi, sest tippsaagikuseni jõudmiseks peab puu kasvama vähemalt kümme aastat.
Suured rahvusvahelised magusatootjad, nagu Mars ja Nestlé, on investeerinud uute kakaosortide aretamiseks miljoneid dollareid. Kohalike väikefarmerite harimiseks on palgatud agronoome, kes õpetaks neile tänapäevast tehnoloogiat.
«Kurb tõde on, et kasu pole sellest olnud,» ütles Marsi toorainehangete juht Barry Parkin. Maailma ühe suurema kakaokauplemisfirma Olam International hinnangul jääb kakao hind sel aastal liikuma 3000 dollari kandis tonn ning võib kerkida 3500 dollarini. See on aga juba tase, mis võib ärgitada farmereid tegema uusi investeeringuid.