«Ma pole küll praegu kindel, kas Euroopa Keskpanga uljas intressitõstmine on mõistlik lahendus, sest üldiselt majandusteooria järgi ju intressi tõstmisega saab lahendada seda inflatsiooni, mis on suurest rahapakkumisest tingitud,» ütles Luman. Tema sõnul on praegune inflatsioon tingitud energiahindade tõusust, mitte ülemäärasest rahapakkumisest, ning seetõttu kahtleb ta, et intressitõstmine inflatsiooni leevendab.
Euroopa Keskpank teatas eile, et tõstab kolme baasintressimäära 25 baaspunkti võrra, nelja protsendini. Euroopa Keskpanga intressiotsused mõjutavad ka tavatarbijate laenukulusid, kelle pangalaenud on valdavalt seotud euriboriga. Euribor ehk Euro Interbank Offered Rate on Euroopa pankade omavahelise laenamise keskmine intressimäär, mida pangad kasutavad nii omavaheliseks laenamiseks kui ka klientidele laenamisel.
Luman ennustas saates, et aasta teises pooles tõuseb töötus ja inimeste netosissetulekud reeglina ei tõuse.
Lumani sõnul on üks võimalik lahendus olukorrale see, et ettevõtjad otsivad aktiivsemalt uusi turge, sest Venemaa ja Valgevenega enam koostööd teha ei saa.
Venemaa lähedus tegi Eesti investoritele atraktiivseks
Ta selgitas, et hiljuti oli EKT liikmetel kohtumine peaminister Kaja Kallasega. Lumani sõnul oli kohtumisel tunda, et koja liikmetest ettevõtjad ja Kallas tunnetavad praegust majandusolukorda väga erinevalt.
«Peaminister ütles, et meil järgmine aasta tuleb majandustõus,» lausus Luman. Ta ütles, et nõustub sellega, et majandustõus tuleb, kuid tema sõnul on küsimus selles, kui sügavale Eesti majandus võib enne kukkuda. Lumani sõnul on ettevõtjate investeeringud praegu vähenenud ja seetõttu pole ta lähituleviku suhtes optimistik. «On raske arvata, et mingid tohutud tõusud algavad, kui investeeringud kukuvad,» ütles ta. Saatejuhi küsimuse peale, miks ettevõtjad praegu aktiivselt ei investeeri, vastas Luman, et õhus on palju ebakindlust. Luman ütles, et on oma osa intressitõusudel ja ka sellel, et sõja tõttu Venemaaga äri enam teha ei saa.