K, 27.09.2023

Terminal Oili juht: Olerexi juhtum on Eesti kütuseturu aegade suurim pettus

PM Majandus
Facebook
Comments 2
Olerexi tankla
Olerexi tankla Foto: Margus Ansu

See, et Olerex on biokütuse kasutamise kohustuse täitmata jätnud, on kestnud juba aastaid ning mullu ulatus seetõttu teiste kütuse hulgituru osaliste kahju vähemalt 100 miljoni euroni, ütles Terminal Oili juhatuse liige Raido Raudsepp.

See, et Olerex on biokütuse kohustuse täitmata jätnud ja toonud biokütuse sildi all sisse hoopis teisi kütuseid, pole teiste turuosaliste jaoks olnud saladus, see on kestnud aastaid ning sellest on teavitatud ka ametkondi, ütles Raudsepp ERRile.

«Meie jaoks on positiivne see, et tagasisidet võeti tõsiselt ametkondade poolt. Ma nimetaks seda isegi Eesti kütuseturu läbi aegade suurimaks pettuseks. Ei ole mingi kahtlust, et see nii on,» lausus ta.

«Selline eelise kasutamine turul on kestnud ühe müüja poolt juba kaks aastat ja viimaks sellele siis reageeriti,» märkis  Raudsepp Postimehele. «Kui biokütuse kohustust ei täida, annab see kütusemüüjale umbes 10-sendise eelise liitri kohta.»

Selleks et bionõuet täita, on Raudsepa sõnul nii legaalseid, kuid paraku ka illegaalseid meetodeid. Pettuse korraldamiseks võib tema sõnul näiteks tuua Eestisse sisse tavalist diislikütust, mille juurde ostetakse päritolusertifikaadid, kus märge, nagu oleks tegu biokütusega ehk HVOga. «See on organiseeritud kuritegevus, pikaajaline läbimõeldud plaan, kus kuidagi ei saa peituda heauskse tegevuse taha,» ütles Raudsepp. «Eesti on niivõrd väike, et selline pettus mõjutab tugevalt kogu turgu ja annab müüjale väga suure konkurentsieelise.» Ta lisas, et vastavaid ametkondi teavitati võimalikust rikkumisest juba aasta tagasi, kuid toona sellele ei reageeritud.

Facebook
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles