Kolm tunnust, et oled sündinud juht

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Parim juht ei pruugi olla see, kes alati teistest ettepoole trügib.
Parim juht ei pruugi olla see, kes alati teistest ettepoole trügib. Foto: SCANPIX

Kõik teavad, et iga inimene liidriks ei sobi. Bestselleri «Predictable Success: Getting Your Organization on the Growth Track--and Keeping It There» autor Les McKeown õpetab eristama nö sündinud liidrit inimesest, kes lihtsalt on sellele positsioonile mingitel asjaoludel sattunud.

McKeown toob välja kolm tunnust:

Sa juhid ainult siis kui on vaja, mitte aga koguaeg. Me kõik oleme kohanud inimesi, kes igas olukorras haaravad ohjad enda kätte. Olgu see siis ajurünnak, korvpallimäng või perekondlik väljasõit – alati peavad nemad seda juhtima. Sageli nimetatakse selliseid inimesi nn sündinud juhtideks ning ka ise hakkavad end selleks pidama.

Tõsi aga on hoopis see, et loomupäraste liidriomadustega inimesed ei eelda hoopiski mitte, et just nemad peavad igas olukorras võtma vastutuse ja koguaeg eesliinil toimetama. Vastupidi – nad asuvad liidripositsioonile vaid siis, kui olukord seda tõepoolest väga nõuab.

Sa näed asju laiemalt kui teised inimesed. Paljud juhid ajavad eestvedamise segamini pideva tegutsemise ja ringirabelemisega. Nad usuvad siiralt, et juht peab olema pidevas liikumises, koguaeg ambitsioonikas ning töötama rohkem, kiiremini ja paremini kui teised. Tulemus on see, et juhtimine on tegelikult pidev tulekahjude kustutamine.

Muidugi mõistavad tõelised liidrid ka tegutsemise tähtsust, kuid see ei ole nende jaoks kõige tähtsam. Nad näevad asju laiemalt kui inimesed nende ümber ning nad mõistavad, et mõtlemine, mõistmine ja tõlgendamine on vähemalt sama tähtsad kui tegutsemine.


Sa muudad inimesi ja nad saavutavad tulemusi. Üks juht täidab eesmärgid, kuid põletab seejuures oma meeskonna läbi. Teine juht ehitab üles suurepärase meeskonna, kuid nad ei täida eesmärke. Kumb on siis parem juht? Selliseid dilemmasid võib ettevõtetes näha pidevalt. Samas parim juht oleks hoopis kolmandat tüüpi ehk see, kes arendab meeskonda nii, et nad läbi põlemata eesmärkideni jõuaksid.

Kui sinu kinnisideeks on tulemused ning need on sulle nii tähtsad, et oled nende nimel valmis manipuleerima ja teistega tüli norima, siis pole sa paraku mitte juht, vaid diktaator.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles