Mu isa nägi asja aga sootuks teises valguses: kuulates mu juttu sellest, kuidas euro Euroopa uueks loob, raputas ta ikka ja jälle pahuralt pead. «See ei toimi,» pomises ta, osutades probleemile – rahapoliitika ajamisele ilma eelarveliiduta. «See asi ei klapi ja kõik.»
Vaidlesin tuliselt vastu. Nii tuliselt, et läksime veiniklaasi taga lausa tülli. Me sõnasõda ei vaibunud ka pärast väljas lumistel nõlvadel, intsident on raiutud sügavale perekonna ajalukku. Nüüd, tagantjärele targemana – ja veidi vanemana-küpsemana – on aeg lausuda sõnad, mida ma iial öelda ei kavatsenud: «Isa, sul oli õigus. Ja mina eksisin!»
Unustage need unistajad, kes uskusid, et euroala projekti probleemid lihtsalt haihtuvad. Ärge pöörake tähelepanu naiivsetele noortele ajakirjanikele (nagu mina), kes sel haibil endale pähe lasksid hakata.
Tänaseks on mulle kristalselt selge, et euroala projekti struktuursed alused, mille üle me tookord Bar Jacques’is vaidlesime, olid tõepoolest vigased.
Mis ei tähenda automaatselt, et euro on määratud hukule. Vastupidi, kui keegi tahab olla optimist, siis võib ta väita, et praegune kriis sunnib euroala liidreid lõpuks (ometi) neid struktuurseid vigu tunnistama ja ära parandama. Nii need liidrid mõlemalt poolt Atlandit mulle viimasel ajal kinnitavad. «Euroopa on kriisisõltuvuses – nii see poliitökonoomia käib,» ütles üks kõrge euroala ametnik. «Kuid reformi suund on selge. Euro jääb ellu.»