«Kui keegi ärandab sult auto, siis ta pannakse pokri. Kui sa teed sama asja, aga suuremates mahtudes… siis see lämbub lihtsalt Eestis ära,» räägib telefonis vandeadvokaat Üllar Talviste.
Talviste esindab Saksa päritolu Unicredit Bank AGd, mis laenas Rein Kilgi praeguseks pankrotistunud ning maha müüdud firmale Werol Tehased raha tootmisseadmete ostuks.
Kuna Werol jättis seadmete eest maksmata 100 miljonit krooni ehk üle 6 miljoni euro, nõuavad sakslased Talviste abiga Kilgi teiste firmade leivatootja Pere ASi ja sadamate valdusfirma Transcomi pankrotti.
Mõlemad firmad andsid pangale garantii, et kui ostja summat ei maksa, maksavad võla nemad, ent nüüd, mil tasumise aeg käes, ei ole maksjat kummastki.
AS Pere, kes on lõplikku pankrottiminekut siiani edukalt vältinud, esitas kuu pärast Unicrediti nõude esitamist kohtule avalduse saneerimiseks. Kuna firmajuht tegi seda poolikult, lükkas kohus taotluse alguses tagasi, ent augustis said puudused kõrvaldatud ning kohus võttis asja menetlusse.
Talviste leiab, et see on otseselt seotud nende pankrotiasja takistamisega, sest enne peab kohus otsustama saneerimise üle ja alles siis minnakse pankrotimenetluse kallale. Advokaadi sõnul venitatakse, et kantida firmast välja võimalikult palju asju.
Et seadus ei näe ette, kui kaua saneerimismenetlus kestab, võivad omanikud Talviste sõnul asja rahulikult võtta.
«On vaja aega võita, et viimased jäänused kuhugi kokku korjata. Meie kliendil on kogu Ida-Euroopa tegutsemine kindlustatud, aga see eeldab kõigi formaalsete sammude lõpule viimist, mis tagavad väljamakse. Aga lõpuks peab keegi kaotuse – 100 miljonit krooni – vastu võtma,» ütleb Talviste.