Eesti alaline esindaja rahvusvaheliste organisatsioonide juures Genfis Kristina Uibopuu rääkis kolmapäeval põllumajandusministeeriumi ja Eesti Põllumeeste Keskliidu korraldatud WTO-teemalisel infopäeval peetud ettekandes, et esialgse raporti leidude kohta peab Venemaa seejärel saatma vastava riigi ametiasutustele kommentaarideks.
«Liitumisraporti vastava paragrahvi kohaselt ei ole väiksemad puudujäägid põhjus impordi peatamiseks,« märkis Uibopuu.
Venemaa saab Uibopuu sõnul peatada impordi üksnes erakorralistel juhtudel, kui ilmnevad tõsised vead importiva riigi kontrolli süsteemis. Ka sellisel juhul peab Venemaa enne impordi peatamist esitama vastavale ametiasutusele kogu tehnilise info leitud vigade kohta ja teadusliku tõestuse suure riski olemasolu kohta.
Ettemääratud aja jooksul peab kõnealune riik võtma kasutusele parendavad meetmed ja enne selle ajaperioodi lõppu ei tohi Venemaa importi peatada. Parendavate meetmete kohta saadab vastava riigi ametiasutus Venemaale raporti, misjärel Venemaa hindab, kas need on piisavad ja efektiivsed. «Kui mitte, on Venemaa õigus import ajutiselt peatada,» sõnas Uibopuu.
Venemaa riiklike täidesaatvate organite vastu on riikidel õigus esitada kaebus, nende esitamine Venemaa administratiivprotseduuride või asutuste vastu on üldjuhul tasuta, välja arvatud mõned erandid, nagu näiteks intellektuaalse omandiga seotud kaebused.
Vaidlusi liikmesriikide vahel lahendab niinimetatud WTO kohus. Vaidluste lahendamise esimeses faasis toimuvad kuni 60 päeva konsultatsioonid vaidlevate riikide valitsuste vahel. Teises faasis kutsub kohus vajadusel kokku niinimetatud paneeli, mis koosneb sõltumatutest ekspertidest. Kohtul on 45 päeva aega pnaeeli kokkukutsumiseks ja paneelil kuus kuud otsuse tegemiseks.
Paneeli otsuse saab tagasi lükata üksnes kohtu täiskogu ehk kõik liikmed.