Majanduslanguse all kannatav maailm peaks võtma eeskuju põhjamaisest kapitalismist, soovitab Nokia ja Royal Dutch Shelli juhatuste esimees Jorma Ollila.
Ollila: kapitalismi tulevik peitub põhjamaises mudelis
Ajalehele
antud intervjuus rääkis ta, et riigid võiksid võtta õppust viisist, kuidas Põhjamaad toibusid 1990ndate majanduskriisist.
Põhjamaist kapitalismi kirjeldavad avatus globaliseerumisele, mille vastukaaluks ühiskond kaitseb inimesi globaliseerumise äärmuste eest ja pakub võrdõiguslikku koolitussüsteemi.
«Mis on kapitalismi tulevik? Ühel või teisel viisil tuleb probleem lahendada, kuid põhjamaine mudel on toiminud hästi. Põhjamaade mudelil on hea võimalus olla parimaks süsteemiks,» rääkis ta.
Ollila kritiseeris intervjuus mõne firma juhi kommet keskenduda üksnes aktsia turuväärtuse tõstmisele.
«Praegune kriis viib uuele mõtlemisele ärimaailmas. Tegemist pole üksnes firma kasumlikkuse arvestamisega lühikeseks, keskpikaks ja pikaks perspektiiviks, vaid ka teatud väärtustest ja sellest, kuidas firma võtab arvesse muud sidusrühmad.»
Ollila sõnul olid Põhjamaade poliitikud 1990ndatel targad ega langenud protektsionismi. Ettevõtted, näiteks nagu Nokia, saneerisid karmilt ja muutsid end ülimalt konkurentsivõimelisteks.
Soomes andsid ka devalveerimised oma osa rahvusvahelise konkurentsivõime parandamiseks.
Ollila sõnul on olemas suur oht, et maailmamajandust tabab lama, kui poliitikutel ei õnnestu nüüd seista vastu protektsionismi survele.
Ollila oletas, pika ja sügava lama oht on tõeline, kuid selle tõenäosus jääb endiselt alla 50 protsendi piiri.