Venemaast saab täna ametlikult Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) liige.
Venemaa saab täna WTO liikmeks
Venemaa pidas liikmeks saamiseks 18 aastat WTO-ga läbirääkimisi, edastab AFP.
WTO langetas otsuse Venemaa liikmeks saamise üle möödunud aasta detsembris. Sellest teatasid siis Venemaa majandusminister Elvira Nabiullina ja WTO peasekretär Pascal Lamy.
Venemaa valitsus loodab, et Maailma Kaubandusorganisatsiooniga liitumine turgutab nende riigi majandust ja loob tingimused majanduskasvuks.Maailmapank usub, et kaubandusorganisatsiooniga liitumine kasvatab Venemaa majandust esimesel kolmel aastal 3,3 protsendi võrra ning kümne aastaga 11 protsenti.
WTOga liitumise vastu olnud opositsioon aga kardab, et Venemaa on oma konkurentsivõime poolest liiga nõrk, et maailmaturul läbi lüüa. Samuti kardetakse hinnatõusu, inflatsiooni hoogustumist ning tööpuuduse suurenemist. Ettevõtted kardavad, et WTOga liitumise põhitingimuseks seatud tollimäärade alandamine teeb importkaubad nii odavaks, et nad tõrjutakse turult välja.
Kui tollimäärad on praegu keskmiselt 9,5 protsenti, siis tulevaks aastaks peaksid need langema 7,4 protsendini, 2014. aastaks 6,9 protsendini ja 2015. aastaks 6 protsendini.
Venemaa lähiriikide arvates aitab WTOga liitumine kaasa nende ja Venemaa kaubandussuhete paranemisele.
Maailma Kaubandusorganisatsioon (World Trade Organization - WTO) on riikidevahelist kaubandust reguleeriv rahvusvaheline organisatsioon.
Maailma Kaubandusorganisatsioon loodi 1995. aastal Üldise Tolli- ja Kaubanduskokkuleppega (General Agreement on Tariffs and Trade - GATT) ühinenud riikide baasil.
Maailma Kaubandusorganisatsioonil on 155 liikmesriiki ja 29 vaatlejaliiget, kellest enamik taotleb liikmestaatust.
Vastavalt põhikirjale peavad vaatlejaliikmed viie aasta jooksul alates vaatlejaliikmeks saamisest alustama liitumisläbirääkimisi.