USA keskpanga esimees Ben Bernanke ütles oma esimeses teleusutluses, et Ühendriikide aastakümnete tõsiseim majanduslangus lõppeb tõenäoliselt sel aastal ja kosumine kogub hoogu järgmisel aastal.
Bernanke: USA majanduslangus võib lõppeda veel sel aastal
Pühapäeva hilisõhtul CBSi saates «60 minutit» eetrisse läinud usutlus oli ühtlasi esimene ametisoleva Föderaalreservi juhi intervjuu telekanalis viimase 20 aasta jooksul, vahendab AFP.
«Majanduse taastumise rohelised võrsed on juba silmanähtavad,» ütles Bernanke. Ta ennustas, et rohkem suurpankade krahhe ei tule ja kutsus ühtlasi Washingtoni nääklevaid poliitikuid näitama vajalikku tahet majanduse uuesti jaluleaitamiseks.
Bernanke sõnul oli maailm äärmiselt lähedal üleilmse finantssüsteemi kokkukukkumisele mullu septembris.
«Palju sõltub kriisis USA pangandussüsteemi parandamisest,» ütles USA keskpanga juht, kelle otsus anda eelmisel kolmapäeval haruldane usutlus, näitab kriisi sügavust.
«Me tegeleme sellega ja ma arvan, et me saame (süsteemi) stabiliseeritud ja me näeme majanduslanguse lõppu tõenäoliselt sel aastal,» sõnas Bernanke, kelle hinnangul algab taastumine järgmise aasta alguses ja kogub seejärel järjest enam hoogu.
Bernanke vastas jaatavalt küsimusele, kas Ühendriikidel on õnnestunud vältida 1930. aastate Suure depressiooni kordumist.
«Arvan, et meil on õnnestunud seda riski vältida,» sõnas ta ja lisas, et antud küsimus on lahendatud, nüüd seisab ees süsteemi uuesti korralikult käima saamine.
Bernanke kutsus võtma vastu karmimat regulatsioonireformi, mis tegeleks süsteemsete riskidega, mida liiga suureks muutunud ettevõte endaga kaasa tuua võib. Bernanke tõi näiteks «hoolimatu panustamise» raskustesse sattunud kindlustushiius AIG.
Suurfirma sattus pärast valitsuse väljaaitamiskava kohe uude poliitilisse skandaali seoses tippjuhtide kopsakate lisatasude kavaga.
«See ajab mind marru. Loopisin AIGst rääkides telefoni rohkem kui mõned korrad,» ütles ta.
President Barack Obama kriitikuid vihastada võivates kommentaarides ütles Bernanke, et suurimaks riskiks on poliitilise tahte puudumine.
Tema sõnul on oht, et probleemi lahendamiseks puudub pühendumus ja kriisil lastakse jätkuda. «Sellisel juhul ei saa me loota kosumisele,» lausus ta.
Usutlust läbi viinud CBSi ajakirjanik Scott Pelley ütles, et kui ta aasta tagasi pöördus Bernankelt intervjuu saamiseks rahandusametniku esindaja poole, naeris viimane ta välja ja ütles, et avalikkuse tähelepanu eest hoiduv keskpanga juht ei anna «iialgi» intervjuusid.
Bernanke nentis Pelleyle, et usutlusega avanes tal võimalus kõneleda ameeriklastega vahetult.