Juulikuus laekus Tarbijakaitseametisse 3531 tarbijapöördumist, millest tõsiseimateks pidas amet koduuksemüügifirmade tegevust ehk taas on aktiviseerunud veefiltrite ja veepuhastussüsteemide müügiga tegelevad ettevõtted Veekvaliteet OÜ ja Kvaliteetvesi OÜ.
Juulis aktiviseerusid taas veefiltrite müüjad
Firmade esindajad püüavad tarbijate kodudesse siseneda erinevatel ettekäänetel, näiteks kraanivee kvaliteedi kontrollimiseks. Seejärel pakutakse aga veefiltri, -puhastussüsteemi paigaldamist, mis maksab sadu eurosid.
Kuigi koduuksemüügi puhul annab seadus tarbijatele õiguse lepingu üle rahulikult järele mõelda ja sellest 14 päeva jooksul ilma põhjendusi esitamata taganeda, võib nimetatud firmade puhul kaubast loobumine ja makstud raha tagasisaamine Tarbijakaitseameti andmetel osutuda keeruliseks protsessiks.
«Seetõttu hoiatame tarbijaid: kui teil ei ole ühest soovi antud firmade tooteid osta, keelduge esitlusest kindlalt ning ärge laske ettevõtete esindajaid oma eluruumidesse,» rõhutas Tarbijakaitseameti avalike suhete juht Hanna Turetski.
Meedia vahendatud info järgi on firmad praegu tegutsemas Tartumaal ning Harjumaal Harku vallas. Välistatud ei ole ka muud piirkonnad.
Koduuksemüügist
- Väljaspool kaupleja äriruume sooritatud ostude puhul tarbija eluruumis, töökohas, ühissõidukis, tänaval või vabaajaüritustel on tegemist koduuksemüügiga.
- Kui tarbija on veendunud, et ta seda toodet ei taha ega vaja, siis tasub toote esitlusest keelduda. Müügiesindaja ei tohi keeldumist eirata.
- Tarbijal on õigus ostust taganeda 14 päeva jooksul.
- Müügiesindaja ei tohi kasutada liigset mõjutamist, näiteks pakkuda sularaha puudumisel välja võimaluse sõidutada tarbija pangaautomaadi juurde.
Tarbijakaitseametisse pöördumiste esikolmiku moodustasid juulikuus turismiteenused (209 pöördumist), internetikaubandus (184 pöördumist) ja jalatsid (141 pöördumist).