Veelgi inetumaks muutub olukord, kui nurga tagant ilmub märulipolitsei, pea kohale aga helikopter – kohalikku laadi ja väiksemat sorti vihavalingut vaigistama.
Selliseid äkkmeeleavaldusi lahvatab nüüd kõikjal üle Hispaania. Korraldustöö käib sotsiaalmeedias, minnes mööda jäigastunud ametiühingutest – mis siiski suutsid tuua läinud nädalal Hispaania tänavaile sadu tuhendaid kodanikke, kui 65 miljardi eurone kasinuspakett parlamendist läbi liikus.
Mõnes mõttes meenutab Hispaania ühiskonna elavnemine, mis buumiaastail mõnusalt ja rahulolevalt unne suikus, diktaator Francisco Franco surmale (aastal 1975) järgnenud palavikulist sagimist.
Samas on nüüdne variant amorfsem ja eksperimentaalsem, minnes mööda poliitikast ja institutsioonidest, mille reputatsioon raskelt räsida on saanud.
«Ma ei kuulu ühtegi parteisse,» ütleb üks paremtsentristliku Popular partei kontori juures meelt avaldavatest kodanikest, 30 aastat postkontoris töötanud Rafael Alvarez. «Aga see partei siin on kogu demokraatia-ajastul kõige rohkem palku ja sotsiaalseid õigusi kärpinud. Ja kuna nad on kõik oma valimislubadused tükkideks rebinud, tuleks neil uued valimised välja kuulutada.»
«Ma pole ei vasak- ega parempoolne,» ütleb 27-aastane siinsamas protestiv Sofia, kõrgharidusega töötu. «Me oleme kõik indignados [so nördinud],» lisab ta, viidates noorsooliikumisele, mis mullu Hispaania linnaväljakud vallutas. «Iga päev toimub kuskil midagi, kuni nad tagasi astuvad.»
Üks praeguse kriisi silmatorkavaid omadusi – lisaks laenukulude dramaatilisele kasvule ja eurokriisile üldiselt – on Hispaania demokraatlike institutsioonide murenemine, mida pärast Francot niivõrd hoolikalt on ehitatud.