Maailm seisab silmitsi uue toidukriisiga – kõige rängem põud, mida USA enam kui poole sajandi jooksul näinud on, tõukab põllumajandustoorme hindu rekordkõrgustesse.
Maailm valmistub toidukriisiks
Maisi ja sojaoa hinnad lendasid eile lakke, ületades 2007-2008 aastate tasemed, mil toidukriis vallandas massirahutused enam kui 30 riigis.
Nisuhinnad veel rekordtasemetel ei ole, kuid on teinud viie nädalaga üle 50-protsendilise ralli ning on juba ületanud taseme, mida nähti Vene ekspordikeelu kiiluvees aastal 2010.
Põud USAs, mis annab ligi poole maailma maisi- ning suure osa soja- ja nisuekspordist, mõjub kaugele piiri taha ja puudutab tarbijaid alates Egiptusest kuni Hiinani.
«Ma olen olnud selles äris üle 30 aasta ning see siin on kaugelt kõige tõsisem ilmastikuhäda ja tarne-nõudluse probleem, mida ma iial näinud olen,» ütles ühe hulgiettevõtte tippjuht.
«Isegi 2007-2008 kahvatub selle kõrval.»
Rabobanki strateeg David Nelson lisas: «Tänane [USA saagi] katastroof on reaalne... 2008. aastal aeti hinnad osaliselt üles ka spekuleerimise teel.»
ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni peadirektor José Graziano da Silva ütles Financial Timesile: «Ma olen väga mures hiljutise toidutoormehindade tõusu pärast, pidades eriti silmas kaitsetuid ja vaeseid inimesi, kes kulutavad toidule lausa 75 protsenti oma sissetulekust.»
Aastail 2007-2008 põhjustas hinnatõus märuleid Bangladeshist Haitini, nälgivate inimeste arv maailmas ületas 1 miljardi piiri.
USA põllumajandusministeerium tegi läinud nädalal oma toodanguprognoosides 25 aasta sügavaima kärpe.
Meteoroloogid hoiatavad, et vähemalt pool USA maisi- ja sojavöötmest jääb põua kätte veel pooleks kuuks.
Maaklerid on langetanud USA maisisaagi prognoose täiendava 8-15 protsendi jagu.
«Ma panen iga päev põlved maha ja palvetasin ka just praegu selle olukorra pärast,» ütles kolmapäeval USA põllumajandusminister Tom Vilsack.
Copyright The Financial Times Limited 2012