Eestisse jõudis ohtlik taimekahjustaja viljapuu-bakterpõletik

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Viljapuu-bakterpõletikuga nakatunud taim.
Viljapuu-bakterpõletikuga nakatunud taim. Foto: Põllumajandusamet

Põllumajandusamet tuvastas Viljandimaal eraaias Eestist ostetud pirnipuu istikul ohtliku taimekahjustaja viljapuu-bakterpõletiku.

Tegemist on selle bakterhaiguse esmaleiuga Eestis, meie naaberriikides tuvastati kahjustaja Leedus 2005., Lätis ja Valgevenes 2007. aastal.

Viljapuu bakterpõletik on roosõieliste puude ja põõsaste bakterhaigus, mille peamisteks peremeestaimedeks on õuna-, pirni-, viir- ja tuhkpuu, ebaküdoonia, pihlakas, toompihlakas, astelpihlakas, küdoonia, tuliastel, Davidi fotiinia ja villpööris.

Haiguse kahjustus sarnaneb põletuskahjustusega, taimede lehed, õied ja viljad muutuvad pruuniks või mustaks, kuid ei varise. Iseloomulik on ka haigestunud taimeosadest bakterlima eritumine, eriti niiske ilmaga, samuti haigestunud võrsetipu põlvjalt allapoole paindumine.

Põllumajandusamet tegeleb kahjustaja päritolu ja võimaliku leviku väljaselgitamisega ning palub kõigil, kes on käesoleval aastal ostnud viljapuu-bakterpõletiku peremeestaimi, eriti pirnipuid, ning märkavad ostetud taimedel viljapuu-bakterpõletikule omaseid tunnuseid, pöörduda oma maakonna Põllumajandusameti taimetervise inspektori või taimetervise osakonna poole Sakus (Ülle Metsman, tel 6712 648).

Lisateavet ohtliku taimekahjustaja kohta on võimalik leida Põllumajandusameti veebilehelt.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles