Euroopa Liidu eesseisev tippkohtumine peaks muu hulgas raamistama panganduse tuleviku.
Euroopa meenutab Segasumma suvilat
Nädala teisel poolel peetava Euroopa Liidu tippkohtumise eel on palju ebaselgust, lahtisi otsi ja riikidevahelisi erimeelsusi, mistõttu põhjalikke otsuseid ei pruugi sealt tulla.
«Kõik on lahtine,» iseloomustas rahandusminister Jürgen Ligi eile Kreeka ümber toimuvat, kuid samasugune hinnang sobib paljuski tippkohtumise eelsele olukorrale tervikuna. «Antakse signaale, et Kreeka alustab läbirääkimisi tingimuste leevendamise teemal, aga antakse ka vastusignaale, et ärge sellest rääkige,» ütles Ligi eurogrupi rahandusministrite kohtumise tulemusi kommenteerides.
Tema sõnul pole teada, mida neljapäeval algaval tippkohtumisel otsustatakse, kuid rahandusministrid tingimuste täitmise edasilükkumist ei poolda.
Rahandusminister loobus
Kreeka uus peaminister Antonis Samaras oli eile veel haiglas ja arstid ei soovita tal tippkohtumisele sõita. Rahandusminister Vassilis Rapanos teatas aga eile ametist loobumisest. Neil põhjustel lükkus edasi ka nn troika (Euroopa Komisjoni, Rahvusvahelise Valuutafondi ja Euroopa Keskpanga) missioon Ateenasse.
Ebaselgus valitseb ülemkogul arutatavate põhiseisukohtade osas. «Me ei tea, millised on suured poliitilised kompromissid, mida Euroopa Ülemkogus pärast valimisi otsitakse,» ütles Ligi.
Tippkohtumise oodatuim teema on Euroopa Liidu nõukogu presidendi Herman Van Rompuy, Euroopa Komisjoni presidendi José Manuel Barroso, Euroopa Keskpanga presidendi Mario Draghi ja eurogrupi juhi Jean-Claude Junckeri ühisraport, mis peaks muu hulgas määrama ka Euroopa panganduse tuleviku.
Bloombergi teatel hõlmavad arutlusele tulevad teemad ühiste lühiajaliste võlakirjade emiteerimist, halbade võlakirjade kokkuostmisega tegeleva fondi loomist, ühist pangandussektori järelevalvet ja ühtset hoiustamise tagamise süsteemi.