Ilmselt on tegemist kõige mahukama asjaga Eesti ajaloos. Kogu menetlus on kestnud ligi 8 aastat, millise aja jooksul on mu klientide põhiõigusi rikutud. Kindlasti tehti põhjalikult läbikaalutud otsus. Kohus on kolme aasta jooksul jälginud menetlust vahetult, viibinud ca. 120 tunnistaja ülekuulamise juures, jõudes ühehäälsele siseveendumusele, et mu kliendid pole süüdi. Dokumentide või ajakirjanduslike kajastuste lugemine ei saa asendada sellist pikaajaliselt väljakujunenud vahetu siseveende alust.
Prokurörid viitasid edasikaebamisele veel enne, kui nad olid otsuse läbi lugenud. Tekib küsimus, kuidas saab teise astme kohus pelgalt dokumentide lugemise põhjal kummutada nende kohtunike siseveenet, kes on kolme aasta jooksul kogu tõsielulist menetlust vahetult jälginud. Prokuratuur võiks edasikaebamisest loobumise näol ka maksumaksjale halastada. Muuseas, demokraatlikes riikides pole õigeksmõistev otsus kaevatav või see on kaevatav vaid väga piiratud alustel -ja seda ainuüksi lihtlabasel põhjusel, et riigil on juba tekkinud põhjendatud kahtlused süüdioleku suhtes.
Kuigi mu klientide õigusi on 8 aastat järjest rikutud ja kohtuotsus ei hüvita kaotatud aastaid, majanduslike võimaluste kaotamist, ega tervist, püüan mõelda positiivselt. Esiteks loodan, et prokuratuur mõtleb edaspidi inimeste saatustele ja majanduslikele tagajärgedele, enne kui ta annab kohtusse ilmselgelt põhjendamatuid asju.
Ma pole 30-aastase advokaadistaaži jooksul, millest 10 jäävad veelgi kiuslikumasse nõukogude aega, kogenud niivõrd tõendamata asja. Teiseks, ehk aitab otsus veidigi hajutada majandust pärssivat hirmufooni, mille all pea kõik vähegi aktiivsemalt käituda soovivad inimesed siin riigis kannatavad. Ja veel – kuigi ma pole jõudnud otsust läbianalüüsida on selge, et selles on põhjalikult käsitletud jälitustegevuse temaatikat, mille ma tõstatasin juba menetluse alguses.
Riigis, kus isegi peaminister viitab totaalpealtkuulamisele, ei ole jälitustegevusega asjad korras.