Oma provokatiivses raamatus «Miks head inimesed ei leia tööd?» toob Peter Cappelli sama argumendid välja nüüd, 21. sajandil, kirjutab Forbes.
Eelmisel reedel avaldatud USA tööhõive aruandest nähtub, et töötuse määr on 8,2 protsenti ja tööturul ei ole eriti paranemise märke. Veidi varem oli ManpowerGruop avaldanud uuringu, kust tuli välja, et paljud ettevõtted kurdavad suutmatuse üle täita töökohti, kuna tööturul puuduvad vajalike oskustega töötajad.
Peter Cappelli ei jaga seda vaadet. Ta ütleb, et põhjus, miks tööandjad ei suuda täita töökohti isegi olukorras, kus töötuid on palju, on just asjaolu, et valikud on liiga head. Lõpuks aga palgatakse inimesed, kes on ülekvalifitseeritud.
Samas paljud inimesed, kellel on õige suhtumine ja kes justkui sobiksid tööle, jäävad kõrvale vaid ühel põhjusel: neil puudub eelnev töökogemus. Ja seda ei ole kooli lõpetajal peaaegu kunagi. «Kõige olulisem põhjus, miks head inimesed ei leia tööd, on see, et tööandja on väga täpselt defineeritud, kuidas töö tuleb ära teha. See aga ahendab oluliselt tööle sobivate inimeste ringi ja jätab paljud tegelikult sobivad inimesed kõrvale,» kirjutab Cappelli.
Cappelli sõnul ei tasu ettevõtjail oodata, et koolides hakataks õpetama täpselt neid oskusi, mida nemad vajavad. Ta ütleb, et suuresti on süüdi selles, et head inimesed ei leia töökohta asjaolu, et värbamisprotsess on aina enam muutumas arvutipõhiseks. Kuid arvuti ei oska eristada kergesti õpitavaid oskusi ja väärtuslikke töökogemusi.