Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

EMTA kontrollide käigus oli neljandik ehitajaid tööl esimest päeva

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Adele Pao
Copy
Ehitajad. Pilt on illustratiivne.
Ehitajad. Pilt on illustratiivne. Foto: Laura Oks

Märtsis ja aprillis alustas maksuhaldur kontrolli 278 ehitussektori ettevõttes ja viis läbi 132 etteteatamata vaatlust. Selgitusi võeti üle 1600 töötajalt, kellest veerand olid väidetavalt tööl esimest päeva.

Viimastel kuudel on Maksu- ja Tolliamet (MTA) oluliselt suurendanud kontrollide arvu ehitussektoris. Ameti hinnangul jääb ehitussektoris laekumata veidi üle 40 miljoni euro makse aastas. Suurimad probleemid on ümbrikupalk ja käibemaksupettused.

MTA kontrollide tulemusena tõusis töötajate arv 52 ettevõttes kokku 166 töötaja võrra.

«Kontrollime väidetavalt esimest päeva tööl olnud isikute ütlusi ja selgitame välja tegeliku olukorra. On selge, et objektil ei kerki seinad iseenesest ja need tööd on kellegi poolt tehtud,» kommenteeris MTA kontrolliosakonna juhataja Kaido Lemendik

Pärast maksuhalduri tegevusi märtsis ja aprillis parandas 125 äriühingut oma maksekäitumist, kuid kõik mitte veel soovitud tasemele. Enne kontrollitegevusi oli keskmine deklareeritud kuu töötasu kontrollitud ehitusettevõtetes 388 eurot. Kontrollitegevuste tulemusena suurenes keskmine deklareeritud töötasu 532 euroni ehk 37,1 protsendi võrra.

79 äriühingu maksukäitumises muutusi ei olnud või jäeti maksudeklaratsioon õigeaegselt esitamata ja 74 maksukäitumine halvenes. Nimetatud ettevõtete osas jätkab maksuhaldur kontrollitegevusi, et selgitada maksukäitumise halvenemise põhjuseid. Kontrollitöö tulemusena on juba tuvastatud deklareerimata ja tasumata makse üle 780 000 euro.


«Esialgsed tulemused näitavad, et ehitussektoris tegutsevate ettevõtete maksukäitumine on paranenud, kuid tuleb tunnistada, et tööd selles vallas on veel väga palju. Oleme võtnud sihiks, et kontrollime neid ettevõtted, kes ei muutnud oma käitumist, kuni muutus on toimunud,» märkis Lemendik.

Märksõnad

Tagasi üles