Kindlasti uuri enne lepingu sõlmimist, kas väljamaksed maksustatakse tulumaksuga, kas ja milliseid teenustasusid sul lepingu kestel tuleb maksta ja millised on võimalused lepingu ennetähtaegseks lõpetamiseks või maksete ajutiseks peatamiseks.
Investeerimisfondid eeldavad teadmisi
Nii investeerimisfondi osakute kui aktsiate ostmiseks pead avama pangas väärtpaberikonto. Kuna investeerimisfond on paljude investorite raha kogum, mida juhtiv fondivalitseja paigutab raha näiteks erinevatesse aktsiatesse ja/või võlakirjadesse, on fondis riskid rohkem hajutatud kui erainvestorina ühe ettevõtte aktsiaid ostes.
See, kui palju sa teenid, ei ole ette teada, sest tootlus sõltub fondide käekäigust – kui turgudel läheb hästi, kasvab ka sinu raha. Kui turud kukuvad, väheneb sinu sissemakstud summade väärtus.
Enne investeerimist tutvu kindlasti investeerimisfondide liikidega ning analüüsi investeerimisega kaasnevaid riske. Investeerimisfonde on väga erinevat tüüpi ning seetõttu on võimalik valida enda eesmärkide ja riskitaluvusega sobivad fondid.
Investeerimisfondidesse saab raha paigutada nii väiksemate igakuiste summadena – näiteks 30–40 eurot, – kui ka teha võimaluse tekkides suuremaid ühekordseid makseid. Sama väikeste summadega otse aktsiatesse investeerimine mõttekas ei ole, sest teenustasud haukaksid investeeringust liiga suure tüki.
Tuleb arvestada, et ka fondi investeerimine on seotud kulutustega: lisaks igakuisele haldustasule tuleb sõltuvalt fondist maksta ka osakute ostmisel ja müümisel väljalaske- ja tagasivõtmistasu.
Enne kui otsustad mõne kogumis- või investeerimisvõimaluse kasuks, mõtle läbi:
• Kui suure summa oled valmis igakuiselt kõrvale panema?