L, 30.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Facebooki kauaoodatud börsidebüüt ebaõnnestus

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Facebook
Comments
Foto: SCANPIX

Suhtlusportaali Facebook kauaoodatud börsidebüüt ebaõnnestus – esimesel kauplemispäeval suudeti aktsiat hoida õhkõrnas plussis vaid tänu avaliku esmaemissiooni korraldajate tugiostudele.

Ehkki esimeste tehingutega kerkis aktsia hind 11 protsenti, 42 dollarini, käis suurem osa kauplemisest selle nimel, et väärtpaberi hind ei langeks alla avaliku esmaemissiooni (IPO) märkimishinna, milleks kujunes 38 dollarit. Juhul kui aktsia oleks kukkunud päeva lõpuks sellest piirist allapoole, olnuks see emissiooni korraldajatele väga suureks häbiks.

Piinlikkuse tundmisest investeerimispankurid siiski napilt pääsesid. Facebooki aktsia hind kerkis Nasdaqil päeva lõpuks 23 senti ehk 0,63 protsenti. The Wall Street Journal kirjutas, et aktsia nn stabiliseerivaks agendiks oli investeerimispank Morgan Stanley. See tähendab, et alati, kui aktsia hind hakkas langema 38 dollari lähedale, oli pank sunnitud aktsiaid ostma.

Morgan Stanley oli nimelt aktsiate esmaemissiooni peakorraldaja ja tavaliselt jätavad korraldajad mingi hulga aktsiaid endale – juhul kui nõudlus väärtpaberite järele on liiga suur, saab need müüki paisata. Majanduslehe väitel jätsid korraldajad endale 63 miljonit Facebooki aktsiat koguväärtusega 2,3 miljardit dollarit. Seekord pidid pangad aga aktsiate müümise asemel neid hoopis ostma.

Ka kauplemine ise algas viperustega – see pidi pihta hakkama reedel kell 11 ehk poolteist tundi pärast börsi ametliku kauplemispäeva algust. Tekkis aga pooletunnine viivitus, mille põhjus pole seni teada.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles