Kreekas, Iirimaal ja Portugalis – kõik abiprogrammide peal – ja Hispaanias on uued liidrid Brüsseli nõudmisi vahel veidi muutnud, aga pigem ületanud.
Kreeditorriikides nagu Soomes ja Slovakkias, kus liidrid euroala 440 miljardi eurose päästefondi suurenenud sissemaksete pingete pärast oma kohad kaotasid, võtsid uued valitsused üsna pea kuuleka hoiaku.
Nüüd aga koonduvad vihased valijad radikaalsemate kandidaatide ümber, sundides põhivoolu kandidaate panema pidurit just seda liiki integratsioonile, mis oleks vajalik eelarveliidu loomiseks.
Euroopa Keskpanga president Mario Draghi kurtis hiljuti, et tihedama integreerumise hoog on äkitselt raugenud. «Mitmed tegijad üritavad kohaneda toonimuutusega debatis,» ütles üks kõrge Brüsselis baseeruv diplomaat.
Prantsusmaal, kus vasak- ja parempoolsed euroskeptilised parteid valimiste avavoorus ligi 30 protsenti häältest ära tõid, on praegune president Nicolas Sarkozy läinud kallale Euroopa integratsiooni tähtsaimale sümbolile (pärast eurot), ähvardades väljuda ELi passivaba reisimise tsoonist.
Hollandis aga ei lõiganud aprillikuisest valitsusktrahhist parimat profiiti mitte Geert Wildersi kasinuse-vastane paremäärmuslik Vabaduspartei, vaid hoopistükkis vasakäärmuslikud sotsialistid, kes usuvad, et kui Brüsselile rohkem võimu üle anda, siis hävib Hollandi ühiskonnamudel. Ja nüüd on sotsidest tõusmas riigi suuruselt teine erakond.
Isegi Soomes, kus kasinust on olnud suhteliselt mõõdukalt, liiguvad Brüsseli-vastased meeleolud poliitilise maastiku äärealadelt peavoolu poole. Endine peaminister Paavo Väyrynen, kes kandideeris tänavu presidendiks propageerides euroalast lahkumist, saab ilmselt varasemalt ELi-meelse Keskerakonna järgmiseks juhiks. Tegemist on erakonnaga, kuhu kuulub ELi majandusvolinik Olli Rehn.
Just see mäss edasise integratsiooni vastu – mitte kasinusele vastupunnimine – õõnestab eelseisvatel kuudel kõige enam Euroopa võimet kriisiga võidelda.
«Headest kavatsustest ja targast poliitikast ei piisa,» ütles üks ELi diplomaat. «Sest lõppude lõpuks peaksid ju need inimesed, kelle jaoks see poliitika tehti, seda ka toetama.»
Copyright The Financial Times Limited 2012