/nginx/o/2025/05/23/16865028t1h9277.jpg)
Suvi on autorendi tipphooaeg, mil tõuseb hüppeliselt kiiruse ületamise eest väljastatud trahvide hulk. Millised on trahvimäärad Lätis ja Leedus ning mida peab teadma rendiautoga Eestist kaugemale sõites, selgitab Europcar Eesti tegevjuht Argo Rebane.
Suvekuudel tõuseb Europcari andmetel rendiauto kasutajate liiklustrahvide hulk ligi 50 protsenti. «Kõige sagedasem rikkumine on kiiruse ületamine. Üks levinumaid eksiarvamusi teises riigis saadud kiiruskaamera trahvi kohta on, et selle pärast ei pea muretsema. Tegelikkuses liigub info tänapäeval kiiresti ja jõuab lõpuks ikkagi rendiauto kasutajani,» selgitas Rebane.
Kiiruseületuse kohta Lätis saadab sealne politsei Europcari Eesti kontorile kui auto omanikule trahviteatise. Trahvi tasub sellise menetluse puhul rendifirma ise, ent esitab kliendile seejärel arve trahvikviitungiga ja lisab tasu trahvi menetlemise eest. Leedu seevastu autorendifirmale trahvi ei edasta. «Leedu puhul ei saa me üldse teada, mis summas trahv tehti või palju kiirust ületati. Leedu puhul küsitakse rendifirmalt andmed, mis me seejärel Leedu politseile edastame,» märkis Rebane, kelle sõnul jõuab Leedus kiiruse ületamise eest tehtud trahv inimese postkasti juba kohalikult politseilt.
Kihutamine Lätis võib taskust röövida mitu tuhat eurot
Eestis määratakse liiklusseaduse järgi suurima lubatud sõidukiiruse ületamise korral hoiatustrahv, mille suurus eurodes saadakse lubatud sõidukiirust ületanud kilomeetrite arvu korrutamisel seitsmega. See tähendab 140-eurost trahvisummat 20 km/h kiiruse ületamise puhul. Sellise hoiatustrahvi maksimaalmäär on 300 eurot.
Leedus sõltub trahvisumma sellest, millises vahemikus kiirust ületati. Kui rikkumine jääb 10–20 km/h piiresse, on trahvisumma suurus kuni 30 eurot. Autojuht, kelle sõidukiirus ületab lubatud maksimumi 50 km/h, võib Leedus saada koguni 550-eurose trahvi ning juhtimisõigusest ilma jääda.
Lätis saab kuni 20 km/h piirkiiruse ületamise eest kuni 80 eurot trahvi. Läti seadusandlus määrab ära ka selle, kui juht ületab kiirust 70 km/h üle lubatud maksimumi – sellise teo eest määratakse 2000-eurone rahatrahv.
Krediitkaardi sulgemine trahvist ei päästa
Kuigi Argo Rebase sõnul on mitu viisi, kuidas on varem rendiauto trahvisumma maksmisest püütud kõrvale hiilida, siis ei ole see tänapäeva maailmas enam nii lihtne.
«Rendiauto juhile tehtud trahv võib saabuda alles pikka aega pärast seda, kui autot kasutati. Ei aita ka see, kui krediitkaart kohe pärast auto tagastamist sulgeda. Euroopas kehtiva direktiivi järgi saab autorendifirma jagada kiiruseületaja andmeid teiste riikide politseiga. Seega kaardi kinnipanek ei aita – trahvi hakatakse ikkagi sisse nõudma. Mõningal juhul võib trahvi tegemisest olla möödas ka aasta või rohkem,» selgitas Rebane.