/nginx/o/2025/05/21/16859928t1h8eb6.jpg)
Maailma ohtlikuim riik töötajate õiguse eest seisvate ametiühingute liikmetele on Kolumbia, kirjutab Briti rahvusringhäälingu BBC uudisteportaal.
Eelmise aasta juulis tulistati Jesús Cometa pihta, kui ta sõitis autoga läbi Kolumbia edelaosas asuva Cauca oru, mis asub pealinnast Bogotast rohkem kui 600 kilomeetri kaugusel. Relvastatud mehed sõitsid mootorrattaga tema auto kõrvale ja hakkasid tema poole tulistama.
Cometa pääses vigastusteta, kuid tema ihukaitsja sai kuulist haavata. Ihukaitsjal on siiani kuul rindkeres, sest arstidel ei õnnestunud seda eemaldada.
Kolumbia tööministeerium teatab, et alates 1970. aastate algusest on riigis mõrvatud üle 3000 ametiühingus oleva liikme. Ajavahemikus 2020–2023 registreeriti Kolumbias 45 sellist mõrva.
Cometa on üks tuhandetest ametiühingu tegelastest, keda on viimastel aastatel Kolumbias rünnatud. Kallaletungijateks on üldiselt organiseeritud kuritegevuse jõukude liikmed, kellele on ametiühingud pinnuks silmas.
Cometa sõnul ei saa ametiühingute juhtliikmed rahvarohkes kohtades viibida, sest neid võidakse tulistada. «Ka teie pere kannatab, sest nad teavad, et nad on samuti sihtmärgid,» ütleb Cometa.
«Kahjuks on Kolumbia juba palju aastaid ametiühingu tegelaste jaoks ja ametiühingute töö tegemiseks surmavaim riik maailmas,» ütleb Brüsselis asuva ülemaailmse katusorganisatsiooni rahvusvahelise ametiühingute konföderatsiooni (ITUC) peasekretär Luc Triangle.
Vägivald pole üldjuhul suunatud ametiühingute suurte ülemuste või juhtide vastu, vaid väikestes külades elavate aktiivsete liikmete suunas.
Miks tapmised toimuvad?
Kolumbia suurima ametiühingute föderatsiooni CUT juht Fabio Arias ütleb, et see kõik on osa riigi pikast ja keerulisest tsiviilkonfliktist. Ühel pool rindejoont on vasakpoolsete mässuliste rühmitused ja teised pool parempoolsed poolsõjaväelised grupid koos narkokaubitsejatega. Tema hinnangul on viimased tegutsenud riigi vaikival heakskiidul.
«Ametiühinguliikumine on alati olnud seotud vasakparteidega ja kahjuks on paljud parempoolsed valitsused, mis meil Kolumbias on olnud, alati väitnud, et igaüks, kes on vasakpoolne, on siss, terrorist,» ütleb Arias.
Ta ütleb, et rünnakud ametiühingutes töötavate aktiivsete inimeste vastu on seotud ka Kolumbia varimajandusega, eriti kokaiinikaubanduse ja ebaseadusliku kaevandamisega. Rünnakud toimuvad sageli seal, kus asuvad suurimad kokaiiniistandused ja omaalgatuslikud kaevandused.
Praegune valitsus ütleb, et teeb ametiühingute tegelaste kaitsmiseks kõik endast oleneva. Kolumbia president Gustavo Petro juhib vasakpoolset administratsiooni, mis üldiselt suhtub riigi töötajatesse mõistvalt.