/nginx/o/2025/05/17/16850157t1ha757.jpg)
Reitinguagentuur Moody's alandas reedel Ühendriikide krediidireitingut Aa1 tasemelt Aaa peale, põhjendades seda üha suureneva riigivõlaga ja intresside tagasimakse kulude kasvuga.
Moody's märkis ära enam kui kümne aasta vältel valitsuse võla suurenemist ning intressimaksete määra tõusu tasemeteni, mis on olulisel määral kõrgemad kui sarnase reitinguga riikidel.
Samuti muutis Moody's USA väljavaate negatiivsest stabiilseks. Varem on USA riigireitingu tipptasemelt alla toonud kaks teist suuremat reitinguagentuuri, Fitch ja S&P Global Ratings.
Moody's hoiatas juba 2023. aastal, et USA kolmik-A reiting on ohus, kirjutab Briti rahvusringhäälingu BBC uudisteportaal.
Valge Maja ütles oma avalduses, et on keskendunud eelmise presidendi Joe Bideni segaduse parandamisele. USA valitsuse pressiesindaja Kush Desai ütles, et kui Moody’sil oleks olnud vähegi usaldusväärsust, poleks nad viimase nelja aasta fiskaalkatastroofi käigus vaikinud. Desai viitas Bideni valitsusajale, kui riigieelarve olukord praeguse valitsuse hinnangul halvenes.
Arvud näitasid, et USA majandus kahanes aasta esimesel kolmel kuul, kuna valitsuse kulutused langesid ja import kasvas järsult, sest ettevõtted püüsid peale teateid importkaubale tariifide tõsta kiirelt kaupa USAsse enne maksutõuse sisse vedada.
Madalam riigi krediidireiting toob kaasa USA võlakirjade intressimäära languse ning kulutuste suurenemise riigivõla teenindamiseks.