Päevatoimetaja:
Angelina Täker
Saada vihje

Elon Muski valitsusreform kukkus läbi: lubatud säästutriljoneid ei tule (4)

Tesla tegevjuht Elon Musk on USA praeguse administratsiooni üks vastuolulisemaid tegelasi, mistõttu tema maine mõjutab juba ka Tesla majandustulemusi.
Tesla tegevjuht Elon Musk on USA praeguse administratsiooni üks vastuolulisemaid tegelasi, mistõttu tema maine mõjutab juba ka Tesla majandustulemusi. Foto: Nathan Howard

Elon Muski päevad Ameerika Ühendriikide presidendi erinõunikuna ja valitsuse efektiivsuse ameti (DOGE) juhina on loetud. Mai lõpus astub ta sellest rollist tagasi ning tema tegevus on sattunud ulatusliku kriitika alla – ja põhjuseid selleks on Musk küllaga andnud. Samas jääb tihti tähelepanuta üks aspekt: ilma DOGEta poleks tehtud ühtki poliitilist pingutust, et riigiaparaati kärpida ja kulutusi vähendada – olukorras, kus ainuüksi tänavune eelarve puudujääk on ligi kaks triljonit dollarit. 

Pole juhus, et vaatlejad paljudest riikidest jälgisid seda projekti lootusega, et DOGE suudab paisunud ja loiu aparaadi muuta saledaks ja tõhusaks masinaks, mis toob kodanikele käegakatsutavaid tulemusi ega neela nii palju raha, edastas Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Kõik rikkad demokraatiad maadlevad eksistentsiaalse probleemiga: riigivõlg ja -kulud kasvavad, samal ajal kui majandust kägistatakse ja kodanike usaldus väheneb. OECD uuring näitab, et usaldus valitsuse vastu on madalam kui kunagi varem – enamik kodanikest ei usu oma valitsusse või usub väga vähe. Läbimõtlematu raha loopimine probleemide lahendamiseks on jõudnud igal pool piirini. Nii ollaksegi janus eeskuju järele.

Kommentaarid (4)
Tagasi üles