Päevatoimetaja:
Romet Kreek
Saada vihje

OECD: Eesti tööjõumaksud ongi ühed Euroopa kalleimad (3)

Sularaha. Pilt on illustratiivne.
Sularaha. Pilt on illustratiivne. Foto: Elmo Riig

OECD avaldas värske palgamaksude uuringu, millest selgub, et see, millest tööandjad räägivad ja see, mida töötajad omal nahal tunnevad, vastabki tõele – Eestist on saanud tööjõumaksude mõistes üks kalleimaid riike.

Värskes OECD uuringus pandi riigid selle järgi ritta, kui palju tuleb inimestel oma palga pealt makse tasuda ning milline riik oma kodanikele kõige rohkem raha kätte jätab. Sealt selgub, et Eesti on 2024. aastal palgamaksudega ette rebinud nii OECD kui Euroopa Liidu keskmisest. Tänavuse ja uue aasta maksumuudatused tõotavad tabeli veel omakorda sassi lüüa, sest alates jaanuarist tõusis tulumaks 20% pealt 22% peale, uuel aastal kerkib see 24% peale.

Kui palju riik omale võtab? See jälle sõltub, mida vaadata. Kui võrrelda tuimalt nn maksukiilu, mille kohta OECD ütleb, et see on sisuliselt see, kui võtta inimese peale kokku kuluv palgaraha ning võtta sealt välja erinevad riiklikud maksud – need maksud ongi siis maksukiil. Siin ületab Eesti OECD keskmist, milleks on, et palgakulult ca 34,9% võtab riik maksudena omale. Raportist selgub, et aasta-aastalt tahavad riigid aina rohkem palgalt makse koguda, nii et trend on üles. Eesti näitaja on sama, mis Hispaanias – riigile läheb 40,6%. Palgamaksude edetabelit juhib Belgia, kus riigile tuleb ära anda 52,6%. Talle järgnevad Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia ja Austria, kellel see näit on 47% ja peale. Meist ees on Läti 41,7%-ga, aga Leedu saab hakkama nii, et võtab töötajatelt ära 39,3%.

Kommentaarid (3)

Märksõnad

Tagasi üles