:format(webp)/nginx/o/2024/07/09/16212051t1h4533.jpg)
Eesti Pank korraldab 30. aprillil avaliku seminari. mille teema on USA kaubanduspoliitika mõju maailmamajandusele, Euroopa Liidule ja Eestile. Kell 9.30 algavat seminari saab jälgida Postimehe vahendusel .
Tänapäeva maailmamajanduses on riikidevaheline kaubavahetus muutunud igapäevaelu lahutamatuks osaks. Liigsete piiranguteta kaubandus ei tähenda üksnes suuremat kaubavalikut, vaid loob ka eeldused majanduskasvuks – see soodustab konkurentsi ja hoiab hinnad tarbijate jaoks madalal. Euroopa Liidus otsitakse pidevalt võimalusi, kuidas panna siseturg veelgi sujuvamalt toimima, ent pärast presidendivalimisi USAs on riigi kaubanduspoliitika teinud kiire ja märkimisväärse pöörde. Ühendriigid kehtestasid kaubanduspartneritele värskelt täiendavad tollimaksud. Nii poliitikakujundajad kui ka ettevõtjad jälgivad neid muutusi murega, kuna globaliseerunud maailmas võivad need tuua kaasa ulatuslikke ja ettearvamatuid tagajärgi.
Seminaril otsitakse vastuseid küsimustele:
• Miks oleme jõudnud tagasi kaubanduspiirangute ajastusse?
• Mida püüab USA oma piirangutega saavutada ja kuidas reageerivad teised riigid?
• Kuidas mõjutavad need muudatused maailmamajandust, Euroopa Liitu ja Eestit?
• Kuidas saaks Eesti muutustega kohaneda ja uues olukorras toime tulla?
Avaettekandes käsitleb Eesti Panga president Madis Müller kaubanduspiirangute mõju majandusele nii teoreetilisest kui ka praktilisest vaatest. Seejärel astub üles kogenud kaubanduspoliitika läbirääkija, endine Euroopa Komisjoni rahvusvaheliste suhete direktor ning ELi delegatsiooni juht Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) ja ÜRO juures John Alistair Clarke. Tema ettekanne räägib Euroopa Liidu kaubanduspoliitika muutustest viimastel aastatel, strateegilisest vastusest USA poliitikale ja ettevõtete võimalustest oma vastupanuvõimet suurendada.
Järgneb ekspertide arutelu, kus saavad sõna poliitikakujundajad ja ettevõtjad. Arutelus otsitakse vastust küsimustele, kuidas saaksid ettevõtted kohaneda muutuvate kaubandusreeglitega ja leida uusi sihtturge. Ja mida saavad avalik ja erasektor teha, et aidata majandusel keerulises rahvusvahelises keskkonnas kasvada? Vestlusringis osalevad Andreas Kaju (Meta Advisory Group), Indrek Laul (Ameerika Kaubanduskoda Eestis, Estonia klaverivabrik), Sirli Männiksaar (Ericsson), Mariin Ratnik (välisministeerium) ja Sandra Särav (majandus- ja kommunikatsiooniministeerium). Üritust juhib Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik.