Päevatoimetaja:
Angelina Täker

10 nõuannet, mida jälgida enne kinnisvarasse investeerimist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kaja Koovit
Copy
Kortermaja.
Kortermaja. Foto: Margus Ansu

Tänaseks on tekkinud olukord, kus pangas raha hoidmine on majanduslikult kahjulik, saadav intress on väga madal ja inflatsioon sööb pidevalt raha väärtust. Ühe alternatiivina võiks mõelda investeerimisest kinnisvarasse. Millised on 10 nõuannet, mida järgida, et väljaüürimise eesmärgil tehtav ostu oleks investeeringuna edukas, soovitab Arco Vara KVB juhataja Mart Saa.

1. Asukoht, asukoht, asukoht – see vana tõde on ja jääb ja aina kinnistub ka Eesti kinnisvaraturul. Üürikorteri investeeringuks on kindlasti sobilikumad paigad südalinn, kesklinn ja kesklinna lähialad.

2. kortermaja puhul maja üldine seisukord. Sisemist heakorda saate parandada ise, maja üldist heakorda nii lihtsalt mitte. Korteriühistu plaanid võiks välja uurida. Võimalik plaan võtta laenu maja renoveerimiseks või juba võetud laen, kajastub edaspidi ka teie remondifondi arvetel.

3. korteri planeering – eraldi toad ja ka eraldi asetsev köök on see, mis siiski on eelistatud läbi aegade

4. korteri suurus – enamasti soovitakse üürida 2-3 toalisi kortereid. Väljaspool kesklinna on ka huvilisi suurematele korteritele rohkem.

5. korteri kommunaalkulude suurus – väga oluline nüanss hea üürihinna saamiseks endale ja üürniku leidmiseks üldisemalt. Neid kulusid jälgitakse üha enam

6. ümbruse infrastruktuur – et kõik vajalik oleks käe-jala juures. Enamasti üürnikud peavad seda väga oluliseks

7. auto parkimise võimalus – on muutumas/muutunud probleemiks ja on kohti, kus autot lihtsalt ei ole kuhugi lähedale võimalik parkida. Eriti vajalik pikemalt ette vaadates, kui peaks olema plaan investeering realiseerida. Parkimiskohtade probleem on süvenev nähtus.

8.  üüritootluse ja investeeringu tulususe arvestus – investeeringu suurus versus saadav rahavoog ja siit lähtuv raha tootlikus. Vahel on tootlikkuselt targem investeerida ka väljapoole südalinna. Samas tuleb mõelda ka ostetava vara võimaliku väärtuse tõusule ja sealt tulenevale rahalisele võidule. Ei ole välistatud, et väärtus võib väljaspool kesklinna protsentuaalselt samapalju või enamgi kasvada. Nn. rusika reegel siiski eelistab üürikorteri ostu süda- või kesklinna.

9. ostetava vara likviidsus- kui peaks olema vajadus kiirelt müüa, siis on kindlasti asukohal ka siin määrav tähtsus, lisaks hinnaklassile.

10. ärge unustage kindlustust – kindlasti soovitan üürikorter ka kindlustada koos kogu sisustusega ja kaitsega kahjude eest kolmandatele isikutele. Nii saab kaitsta enda vara hävinemise ja naabritele võimaliku kahju tekitamise riskide eest

Et eelpool mainitut oleks mugav jälgida, siis asjatundliku maakleri kasutamine suure ja pikemaajalise investeeringu tegemisel oleks mõistlik. Saadavatest  nõuannetest tulenev kasu on kordades suurem, kui tänane maakleri teenustasu Eestis.

Tagasi üles