/nginx/o/2025/04/25/16798990t1hf038.jpg)
Harju maakohus langetas täna vaheotsuse, milles leidis, et Tallinna Tehnikaülikooli poolt Tallinna Vee vastu esitatud nõue veeteenuse osutamise lepingust tulenevate kohustuste rikkumisega kaasneva kahju hüvitamiseks on üldiselt põhjendatud, see pole aegunud ja menetlust tuleb jätkata nõude suuruse üle.
Tallinna Vesi maakohtu lahendiga ei nõustu. Ettevõte on olnud vaidluse algusest peale seisukohal, et ta pole klientidega sõlmitud lepinguid rikkunud ning tema hinnakujundus on olnud kooskõlas kehtivate õigusaktidega. Vaidlusaluse olukorra on tekitanud ebatäpse regulatsiooniga ajavahemik perioodil 01.11.2010–30.11.2019. Veeteenuste hinnakujunduse aluseks olevad õigusaktid muutusid 2010. aastal – kui varem oli hinna kehtestanud kohalik omavalitsus, siis edasi tuli hind kooskõlastada konkurentsiametiga, kes kasutas hindade kooskõlastamisel enda kehtestatud soovituslikku metoodikat.
Samas ettevõte elutähtsa veeteenuse osutamist kuni selguse saabumiseni peatada ei saanud, vaid tegutses edasi, lähtudes varem sõlmitud kohustuslikest lepingutest ja parimast arusaamast õigusaktide ja konkurentsiameti metoodika tõlgenduse osas, küsides samal ajal kohtult nende õige tõlgenduse kohta selgust. Selgus saabus lõplikult alles 2017. aasta riigikohtu lahendiga, misjärel ka kohe uus hinnataotlus esitati.
«Kahetsusväärselt on tänases kohtuotsuses jäänud mitmed riigikohtu juhised ja meie olulised argumendid tähelepanuta ning selles on rida järeldusi, millega me ei saa nõustuda,» märkis Tallinna Vee lepinguline esindaja, advokaadibüroo TRINITI vandeadvokaat ja partner Tanel Kalaus.
Kalause sõnul ei ole maakohus käsitlenud uue veeteenuse hinna kehtestamiseks vajaliku mõistliku aja määratlemisel (küsimuses, mis on määrava tähtsusega selles, kas Tallinna Vesi on üldse õigusakte rikkunud või mitte) Tallinna Vee väiteid, mis puudutasid konkurentsiametiga peetud vaidluse ajal pidevalt esitatud uusi hinnataotlusi.
«Meie hinnangul ei saa TalTechi nõue olla põhjendatud. Tallinna Vesi ei ole rikkumist toime pannud, kuna esitas uue veeteenuse hinnataotluse riigikohtu poolt viidatud mõistliku aja jooksul. Samuti ei ole TalTechil ja talle nõuded loovutanud isikutel mingit kahju tekkinud, kuna nad on kogu väidetava kahju oma klientidele ja rahastajatele edasi kandnud,» selgitas Kalaus.
Tänane vaheotsus ei ole jõustunud ning pooltel on võimalik see edasi kaevata 30 päeva jooksul otsuse kättesaamisest.
Otsus langetati Tallinna Vee kahjuks
Eelmise aasta juunis tegi riigikohus otsuse, milles selgitas, et Tallinna Vesi pidi kehtestama veeteenuse hinna, mis vastaks seaduse nõuetele. 2010. aastal tehtud seadusemuudatuse tõttu pidid vee-ettevõtjad kooskõlastama veeteenuse hinna konkurentsiametiga, kirjutab Postimees.
Tallinna Vesi kehtestas konkurentsiametiga kooskõlastatud hinna alles 2019. aasta lõpus ning Tallinna Tehnikaülikool nõuab üheksa aasta jooksul enammakstud hinna ja seaduspärase hinna vahe hüvitamist. Menetlus jätkus maakohtus, sest riigikohus sedastas, et olenevalt asjaoludest võib aktsiaselts olla kohustatud hüvitama klientide tasutud hinna ja nõuetele vastava hinna vahe.