/nginx/o/2025/04/21/16789469t1h7618.jpg)
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks langes 2025. aasta märtsis võrreldes veebruariga 3,5 protsenti, kuid tõusid võrreldes eelmise aasta märtsiga 2,8 protsenti.
Tootjahinnaindeks iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust. Statistikaameti tootjahindade statistika tiimijuhi Eveli Šokmani sõnul mõjutas tootjahinnaindeksit võrreldes 2024. aasta märtsiga enim hinnatõus puidutöötlemises ja puittoodete tootmises, elektrienergiaga varustamises ning toiduainete tootmises. «Vastupidist mõju avaldas kütteõlide, paberi ja pabertoodete tootmise ning mööblitootmise hinnalangus. Töötleva tööstuse tegevusalades kokku oli hinnatõus 1,9 protsenti, sealhulgas toiduainete tootmises 2,7 protsenti,» täiendas Šokman.
Võrreldes veebruariga mõjutas märtsis tootjahinnaindeksit eelkõige hinnalangus elektri- ja soojusenergiaga varustamises. Veel mõjutas indeksit hinnatõus metalltoodete ja ehitusmaterjalide tootmises ning mäetööstuses.
Ekspordihinnaindeks vähenes märtsis võrreldes veebruariga 2,4 protsenti. Kõige rohkem langesid elektrienergia, mäetööstuse ja naftasaaduste hinnad. Enim tõusid kemikaalide ja keemiatoodete, ravimite, elektroonikaseadmete hinnad. Võrreldes 2024. aasta märtsiga tõusis ekspordihinnaindeks 5,1 protsenti.
Impordihinnaindeks vähenes märtsis võrreldes veebruariga 2,9 protsenti. Enim langesid elektrienergia, naftasaaduste ja mäetööstuse hinnad. Kõige rohkem tõusid jalanõude ja nahktoodete, elektriseadmete ning mööblitoodete hinnad. Võrreldes 2024. aasta märtsiga tõusis impordihinnaindeks 3,7 protsenti.