:format(webp)/nginx/o/2024/02/12/15881912t1h35f1.jpg)
Norra on muutumas üha populaarsemaks reisisihtkohaks, eriti neile, kes soovivad põgeneda suvekuumusest ja nautida jahedamat kliimat. Seda kinnitab ka 2024. aasta rekordiline ööbimiste arv, ulatudes 16,7 miljonini.
Norra valitsus on Euronewsi andmetel teinud muudatusi kavandatavas turismimaksus, et leevendada ületurismi negatiivseid tagajärgi, kuna turistide arv on kasvamas. Kaubandus- ja tööstusminister Cecilie Myrseth teatas hiljuti, et kohalike omavalitsuste poolt ööbijatelt küsitav maksumäär väheneb viielt protsendilt kolmele.
Maksu kehtestamine jääb siiski kohalike omavalitsuste (KOV) otsustada. Kui omavalitsus otsustab maksu rakendada, laieneb see kõikidele ööbimisvõimalustele, sealhulgas hotellidele, hostelitele, kämpingutele ja lühiajalisele üürile.
Lisaks sellele, et KOV-id saavad otsustada turismimaksu kehtestamise üle, saavad omavalitsused ise otsustada ka seda, kas rakendada kõrgemat maksumäära turismihooajal ja madalamat väljaspool seda.
Turismimaksust planeeritav tulu suunatakse projektidesse, mis on kasulikud nii kohalikele elanikele kui ka turistidele, näiteks matkaradade hooldamiseks või avalike tualettide rajamiseks.
Millal plaanitav maks jõustub?
Turismimaksu täpne jõustumise kuupäev ei ole veel teada, kuid see võib jõustuda juba sel suvel. Enne seda peab eelnõu läbima parlamendi heakskiidu, kus mitmed erakonnad on uue tasu suhtes kriitilised.
Norra ettevõtluskonföderatsiooni reisi- ja turismiosakond on samuti mures, sest antud maks võib turiste eemale peletada, eriti olukorras, kus sektor juba niigi raskustes on. Lisaks on kriitikat pälvinud asjaolu, et maks kohaldub vaid ööbivatele turistidele, jättes nende hulgast välja kruiisireisijad, päevakülastajad ja tasuta avalikel aladel ööbijad, keda peetakse just teatud piirkondades suurimaks koormuse tekitajaks.