/nginx/o/2025/04/03/16752908t1h764d.jpg)
Luminori peaökonomist Lenno Uusküla ütles, et USA tariifide tagajärgedes on veel palju ettearvamatust, sest Euroopa Liit (EL) kehtestab neile vastutariifid. Kuid kuna Hiina tollimaksud on Euroopast veelgi kõrgemad, võib uus olukord suurendada välisinvesteeringuid Eestisse.
USA president Donald Trump kuulutas Valge Maja Roosiaias välja uue majandusliku ajastu, nimetades tänast päeva «vabastuspäevaks» ja kehtestades kogu impordile minimaalse 10-protsendise tollimaksu. Sageli on tariifid aga üle 10 protsendi ning see mõjutab väga palju rahvusvahelist majandust.
«Meie maksumaksjat on rüüstatud üle 50 aasta. See lõpeb nüüd,» kuulutas Trump aplauside saatel.
Uusküla kommenteeris Postimehele, et tariifide tagajärgi on praegu keeruline ette ennustada. «Me veel ei tea, kuhu see välja jõuab. See pole veel üldse lõppmäng,» lausus Uusküla.
Uusküla sõnul kehtestab EL kindlasti vastumeetmed, sest muidu läheb kontroll kaubavahetuse üle USA kätte ja nad saavad ELis vabad käed. Vastutariifid tähendavad aga seda, et USA toodetud kaubad lähevad ELis ja Eestis kallimaks.
Lisaks mõjutab uus olukord Eesti ettevõtteid, kes USAsse elektroonikat ja puitu ekspordivad. Uusküla hinnangul tekib meie firmadele surve, et nad peavad USAsse kaupa odavamalt müüma.
Siiski leidub ka neid ettevõtteid, kelle olukord võib paraneda. «Hiina tollid on 54 protsenti, Euroopa omad 20. Sealt võib tulla positiivseid noote, kuna proovitakse Hiina kaupa vältida ja otsitakse alternatiive. Eesti võib saada välisinvesteeringuid juurde, sest Euroopa Liitu nähakse ikkagi pikaajalise kaubanduspartnerina,» sõnas Uusküla.
iPhone'id ei pruugi kallineda
Uusküla sõnul ei pruugi USA ettevõtte Apple tooted Eestis kallineda, sest nende tootmine toimub Hiinas ja neile tollimaksu kehtestamist ELis Uusküla tõenäoliseks ei pea.
«Ma esimese hooga arvan, et iPhone ei lähe kallimaks,» märkis Uusküla. «Pigem võivad kannata USA digiettevõtted Euroopas,» lausus Uusküla.
Ta märkis, et ELi vastumeetmed tarbijatele kindlasti head ei tähenda ning USA kaupade hinnatõusud ootavad meid ees, kuid need puudutavad USAs toodetud kaupu, mitte USA firmade toodangut.
Kas Trump võib ümber mõelda?
Uusküla sõnas, et alguses, kui Trump hakkas teisi riike tariifidega ähvardama ja need kiirelt kehtestas, oli tõenäolisem, et olukord on ajutine, kuid nüüd on selgemaks saanud, et USA uus poliitika sisaldab tollimakse pikema aja jooksul.
«Trumpi poliitika on, et paneme välismaalased maksma,» ütles ta.
Selleks et Trump muudaks meelt, oleks vaja USAs siseriikliku meelemuutust, mis võib saabuda siis, kui nende ettevõtted saavad pihta. Selle kohta on märke USA kongressis, kus hääletused maksupoliitika muutuse kohta pole võimul oleva vabariiklaste partei saadikute hulgas ühehäälsed. «Kuid seda, et Trump hakkaks omal soovil suunda muutma, pole oodata,» sõnas ta.
Kokkuvõttes arvab Uusküla, et praegu toimuv ei too endaga kaasa globaalset kaubandussõda, vaid USA suurema isoleerimise ülejäänud maailma majandusest. EL sõlmib teiste riikidega vabakaubandusleppeid edasi, sõnas ta. «Teised riigid otsivad kontakte, et enda kaubandust USAst ümber suunata,» ütles Uusküla.