Päevatoimetaja:
Angelina Täker
Saada vihje

Pank annab nõu: mida tuleks uusarendusse kodu ostmisel silmas pidada?

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Kodu ostmisel uusarendusse peetakse sageli peamiseks eeliseks seda, et kõik on korrektne – vara ei vaja remonti ja dokumentatsioon on korras. Siiski kaasnevad ka uusarendustega mitmed nüansid, millele tasub tähelepanu pöörata, et koduost oleks sujuv ja probleemivaba.

Uusarenduste kodude hinnatase ületab järelturu kinnisvara hindu, mis seab ka ostja ootused tehingu ja vara enda suhtes kõrgemale tasemele.

LHV eraisikute finantseerimise valdkonna juhi Catlin Vatseli sõnul tuleb siiski ka uusarendusse kodu ostmisel tähelepanelik olla ning põhjalik eeltöö teha. «Ostja teadlikkus oma õigustest ja kohustustest mängib rolli nii sujuva ostuprotsessi kui hilisema elukvaliteedi puhul. Seetõttu soovitame enne lepingu sõlmimist analüüsida kõiki tingimusi ning vajadusel pidada nõu pangaga,» rõhutas Vatsel.

Olulistest nüanssidest andis Vatsel ülevaate ka sel nädalal toimunud TalTech Business Forumil, kus ta kirjeldas oma ettekandes lepingust taganemise, lubade, tähtaegade ja võimalike muudatustega seotud aspekte.

1. Lepingust taganemise leppetrahvid

Oluline on selgelt aru saada, millised on taganemise tingimused nii ostja kui ka arendaja jaoks. Mis juhtub, kui ostja otsustab broneerimislepingust või võlaõiguslikust lepingust (VÕL) taganeda? Kas ja milliseid kulusid see kaasa toob? Samuti tuleks uurida, kas ja millistel tingimustel võib arendaja lepingust taganeda ning millised on sellega kaasnevad võimalikud leppetrahvid.

2. Ehitusloa olemasolu

Enne ostu on oluline veenduda, et arendajal on kehtiv ehitusluba. Ehitusloa puudumine võib viidata, et projekt pole täielikult kooskõlastatud ja võib takerduda vaidlustesse, mis omakorda lükkab projekti valmimist edasi.

3. Hinna fikseeritus

Oluline on kontrollida, kas müügihind on fikseeritud või on lepingus sätestatud võimalus hinna muutmiseks teatud protsendi ulatuses. Kui hind võib ehituse käigus tõusta, siis mis asjaoludel ja kui suures ulatuses?

4. Mida hind sisaldab?

Välja tuleks selgitada, mida täpselt müügihind sisaldab. Kas arendaja on kohustatud rajama haljastuse, ehitama mänguväljaku, paigaldama tõkkepuud jms? Kas teatud tööd on hinna sees või tuleks need eraldi tellida?

5. Juurdepääs kinnistule

Kas ostetavale kinnisvarale on tagatud ligipääs avalikult kasutatavalt teelt? Kui juurdepääs toimub erateelt, siis kas ja millal on arendaja kohustatud enda omandis oleva tee kohalikule omavalitsusele üle andma?

6. Korteri pindala muutused

Ehituse käigus võib korteri pindala muutuda. Lepingus peaks olema fikseeritud, millises ulatuses (+/-m2 või %) on sellised muudatused lubatud ning kas pindala muutus toob kaasa ka hinna korrigeerimise.

7. Vara valmimise tähtaeg

Selgeks tuleks teha, millal peab kinnisvara lepingu kohaselt valmima? Samuti tuleb selgitada, mis juhtub, kui vara ei valmi tähtajaks – kas ostjale on ette nähtud viivised või muud kompensatsioonimeetmed?

8. Notariaalse tehingu tähtaeg

Pärast vara valmimist on ostjal kohustus leping notari juures allkirjastada. Oluline on olla teadlik, kui kiiresti peab ostja notarisse minema, ning see on vaja aegsasti kooskõlastada ka pangaga.

9. Kasutusloa tähtaeg

Kasutusluba on vajalik, et kinnisvara saaks ametlikult elamiskõlblikuks tunnistatud. Tuleks selgitada, mis juhtub, kui arendaja ei suuda määratud tähtajaks kasutusluba hankida. Samuti on oluline kontrollida, kas pangal on kehtestatud kasutusloa saamise tähtaeg ning kas see vastab arendajaga kokkulepitud ajale.

10. Garantiiaeg

Selgeks tuleks teha, kui pikk on arendaja poolt pakutav garantiiaeg ning millal see algab? Tavaliselt algab garantiiperiood kas korteri valmimisest, omandiõiguse üleminekust või kasutusloa saamisest. Oluline on mõista, mis täpselt garantiiga kaetud on ning millised on garantiinõuete esitamise tingimused. Kindlasti tuleb jälgida, et kõik nõuded saaksid esitatud õigeaegselt.

Vatsel märkis, et loetelu pole siiski lõplik ning tähelepanelik tuleb olla kogu ostuprotsessi vältel. «Teadlik ja läbimõeldud otsus aitab vältida ebameeldivaid üllatusi ning tagada, et uus kodu vastaks nii ootustele kui ka kokkulepitud tingimustele,» sõnas Vatsel.

Tagasi üles