Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Wolti statistika paljastab, kui tihti asendatakse uue aasta lubadus lohutustoiduga

Copy
Wolti toidukuller.
Wolti toidukuller. Foto: Tairo Lutter

Aasta alguses ja enne suve on jõusaalid rahvast täis, sest paljud alustavad teekonda «uuel aastal uus mina». Meliva psühholoog Margus Maksimov selgitab, miks motivatsioon tervislikuks eluviisiks raugeb ja lõpuks tellitakse ikka lohutustoitu.

Kuigi võiks arvata, et uue aasta alguses suureneb tervislike roogade, näiteks salatite ja kergemate toitude tarbimine, näitavad tellimuste statistilised andmed hoopis vastupidist. Võrreldes Wolti  statistikanumbreid novembri ja detsembriga vähenes Eestis jaanuaris ja veebruaris tervisliku toidu ja salatite tellimine 6,5%, Leedus 4% ja Lätis 9,5%. Samal ajal on toitvate ja mugavust pakkuvate roogade, näiteks burgerite ja pitsade populaarsus püsinud kõrgel.

Üheks põhjuseks võib olla aastaaeg ja ilm – külmadel ja pimedatel kuudel kipuvad inimesed eelistama toekamaid eineid, mis pakuvad nii energiat kui ka lohutustunnet. Paljud alustavad aasta alguses tervislikuma eluviisiga lootuses saada paremaks versiooniks iseendast, kuid juba jaanuari teises pooles hakkab entusiasm raugema. Psühholoog Margus Maksimovi sõnul on just siis kriitiline hetk, mil paljud loobuvad oma lubadustest. «Sageli tekib süütunne, et lubadus oli küll antud, aga nüüd on aeg möödas ja ollakse samas punktis, kus aasta tagasi,» selgitab ta.

Tihti jäävad lubadused täitmata, kuna neid ei võeta algusest peale piisavalt tõsiselt. «Kui ei mõelda põhjalikult läbi, mida muutus tegelikult nõuab, võib see osutuda keeruliseks ja ebamugavaks,» ütleb Maksimov. Ta soovitab enne alustamist selgeks teha, miks see muutus on oluline, ning seada realistlikud ja igapäevaellu sobituvad eesmärgid, mis aitavad tervislikel harjumustel püsima jääda.

Märksõnad

Tagasi üles