/nginx/o/2025/01/31/16625774t1h095a.jpg)
Luminori peaökonomist Lenno Uusküla märkis kolmapäeval avaldatud töötleva tööstuse statistikat kommenteerides, et väljavaade töötlevas tööstuses on tänavu kergelt optimistlik, kuigi maailmakaubanduse väljavaade käesolevaks aastaks ei ole roosiline.
Töötleva tööstuse mahud kasvasid võrreldes eelneva aasta jaanuariga 2 protsenti. Uusküla sõnul oli selle taga aga eelmise aasta väga nõrk jaanuarikuu, mil aastane langus oli olnud 12,9 protsenti. «Võrreldes detsembriga langes töötlevast tööstuses tootmine 5,9 protsendi võrra. Eelmisel aastal selle aasta jaanuarikuisest tasemest oli tootmine madalam vaid kolmel kuul. Samas kuna November ja detsember olid küllaltki tugevad kuud, siis kolme kuu keskmisena võrreldes varasema kolme kuuga on näha kasvu,» ütles Uusküla.
Tema sõnul on taaskord löögi saanud kapitalikaupade tootmine, kus pärast väga head detsembrit oli langus eelmise aasta põhja lähedasele tasemele jäädes ajaloolisest maksimumist maha veerandi võrra. Samuti on nõrk jätkuvalt kestvuskaupade tarbimine, kus tipust langus on enam kui kolmandiku. Suhteliselt parem on kulukaupade tootmises olukord, kus langus oli minimaalne ja tase on vaid veidi vähem kui kümnendiku võrra madalam tipust.
«Sektor, milles läheb hästi on toiduainetööstus. Sealne tootmine on kasvanud ning püsib ajaloolise tipu lähedal. Jaanuarikuu oli eriti hea aga muude transpordivahendite tootmises, põhifarmaatsiatoodete valmistamise valdkonnas, samuti aga ka metalli toodete tootmises. Kasvu oli näha ka paberi ja paberitoodete valmistamise ning puidutöötlemise valdkondades,» ütles Uusküla.
«Loodetavasti jääb jaanuar sel aastal erandlikuks madalaks. Väljavaade töötlevas tööstuses on kergelt optimistlik, sest suured langused on toimunud ning tooni annavad rohkem valdkonnad, kus osades ettevõtetes on olnud kasvu kogu aeg. Samas maailmakaubanduse väljavaade käesolevaks aastaks ei ole roosiline, Donald Trumpi alustatud tollide ja kaubanduspiirangute kehtestamine ei tee eksporti lihtsamaks. Lisaks on investeeringud olnud Eestis madalad ja kulud kasvanud, mis ei suurenda meie endi võimalust maailmas positsioone parandada,» lisas Uusküla.