:format(webp)/nginx/o/2025/02/10/16647576t1h02d6.jpg)
Elon Musk on taas leidnud viisi, kuidas Föderaalreservi tähelepanu köita. Seekord ei teinud ta lihtsalt möödaminnes märkust, vaid nõudis avalikult, et keskpank muutuks «täielikult läbipaistvaks» ning nimetas seda «absurdselt ülerahvastatuks».
Juba 2024. aasta lõpus koos avaldas Muski tahet muuta seda, kes omab võimu USA rahapakkumise üle ja kiitis heaks Trumpi plaani saavutada suurem kontroll Föderaalreservi üle - ‘#EndtheFed’.
Nüüd rõhutas Musk sotsiaalmeedias, et valitsusasutused ei tohi jääda varjatuks ning just Föderaalreserv vajab suurimat tähelepanu. «Ei mingit erandit, eriti just Föderaalreserv!» kuulutas ta. Teine X-i kasutaja kiitis takka, et Föderaalreservi ei olegi kunagi täielikult auditeeritud ega ole nad avalikustanud oma rahapoliitilisi otsuseid.
Powell vastas kriitikale, kaitstes keskpanga personalipoliitikat ja eelarvehaldust, rõhutades, et Föderaalreserv järgib hoolikat eelarvepoliitikat ja on avalikkuse ees aruandekohustuslik, vahendas FoxBusiness.
Statistika näitab, et kuigi keskpanga töötajate arv on aastate jooksul kõikunud, on see praegu vaid veidi kõrgem kui 2000. aastal. Lisaks finantseerib Föderaalreserv end ise ega sõltu otseselt maksumaksjate rahast, kirjutas Barrons.
Muski ligipääs riigi maksesüsteemile on piiratud
Hiljuti ametisse kinnitatud USA rahandusminister Scott Bessent kinnitas eelmisel nädalal, et Muski meeskonna ligipääs USA riigikassa maksesüsteemile on rangelt piiratud ja ainult lugemisõigusega, mis tema sõnul tagab süsteemi turvalisuse ja läbipaistvuse.
Mis puudutab Föderaalreservi, siis Bessent rõhutas, et president Trump ei nõua keskpangalt lühiajaliste intressimäärade langetamist, vaid soovib hoopis mõjutada pikaajaliste laenude kulusid, keskendudes 10-aastase riigivõlakirja tootlusele ning majanduskasvu ja tootlikkuse soodustamisele.
Trump «ei kutsu Föderaalreservi üles intressimäärasid langetama.»
Keskpank otsustas oma viimases, 29. jaanuaril toimunud kohtumisel hoida intressimäärad vahemikus 4,25–4,5 protsenti, olles eelmisel sügisel langetanud neid kolme järjestikuse otsusega kokku 100 baaspunkti võrra.
Kuigi Trump kritiseeris algselt Föderaalreservi inflatsiooniga seotud otsuseid, jõudis ta varsti järeldusele: «Arvan, et praeguses olukorras intressimäärade hoidmine oli õige otsus.»
Powell on korduvalt rõhutanud, et keskpank ei kavatse otsuseid kiirustades langetada ning võtab aega, et jälgida inflatsiooni ja uue administratsiooni majanduspoliitikat. «Jälgime olukorda kannatlikult ning ei kiirusta otsustama, milline peaks olema meie poliitikameetmete vastus, kuni saame näha, kuidas olukord areneb,» selgitas ta eelmisel kuul.
Ettevaatlikkust on väljendanud ka teised Föderaalreservi liikmed.
Föderaalreservi asepresident Philip Jefferson märkis: «Ma ei usu, et meil on vaja oma hoiakut kiirustades muuta.» San Francisco Föderaalreservi president Mary Daly sõnas: «Meil ei ole vaja tegutseda ennetavalt.» Richmondi Föderaalreservi president Tom Barkin kinnitas: "Tahaksin pigem oodata ja vaadata."
Powelli eelseisev esinemine Kongressis tõotab tulla huvitav, sest ta peab vastama küsimustele, mis ulatuvad rahapoliitikast ja tariifidest kuni pankade kapitalinõuete ning suurpankade tegevuseni seoses mõnede klientide «panganimekirjadest eemaldamisega». Demokraadid võivad survestada teda kaitsma Föderaalreservi sõltumatust täitevvõimu eest.
«Ma ei ole mures, et meie seadusandlik sõltumatus võiks ohtu sattuda, sest usun, et need põhimõtted on inimestele tugevasti juurdunud,» ütles Powell detsembris New York Times’i DealBooki tippkohtumisel.