Mis on registreerimistasu ja aastamaks?
Registreerimistasu tuleb tasuda sõiduautode (M1-kategooria) ja kaubikute (N1-kategooria) esmasel registreerimisel Eestis või esimesel omanikuvahetusel alates 1. jaanuarist 2025, kui selle sõiduki eest pole varem registreerimistasu makstud. Tasu suurus sõltub sõiduki vanusest, CO₂ heitkogusest ja massist. Näiteks sõiduauto puhul koosneb tasu baasosast (150 eurot), CO₂ eriheite osast ja massiosast.
Aastamaksu peavad tasuma kõik liiklusregistris registreeritud sõidukite omanikud või vastutavad kasutajad. Maksu suurus sõltub sõiduki tüübist, vanusest, CO₂ heitkogusest ja massist. Näiteks sõiduautode puhul koosneb aastamaks baasosast (50 eurot), CO₂ eriheite osast ja massiosast.
Kui ostan kasutatud auto, kas pean maksma registreerimistasu?
Jah, kui ostate kasutatud sõiduauto või kaubiku ja selle eest pole varem registreerimistasu makstud, tuleb tasuda registreerimistasu. See kehtib ka Eesti liiklusregistris juba registreeritud sõidukite esimesel omanikuvahetusel alates 1. jaanuarist 2025.
Kui ostan uue auto, kas saan registreerimistasu liisingusse lisada?
Karin Saar selgitab: «Swedbank pakub registreerimistasu finantseerimise võimalust koos liisinguga ja sellisel juhul on võimalik registreerimistasu summa lisada soetatava sõiduki hinnale. Registreerimistasule ei lisandu käibemaksu.»
Kui liising lõpeb ja registreerin auto enda nimele, mis siis saab?
Liisinguperioodi lõppedes, kui sõiduk registreeritakse liisinguvõtja ehk vastutava kasutaja nimele, registreerimistasu ei rakendu. See tähendab, et liisinguvõtja ei pea tasuma registreerimistasu sõiduki oma nimele vormistamisel.
Kui müün auto, kas peab maksma automaksu ja kes seda maksab?