Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Automaks Eestis: enim küsitud küsimused ja vastused (2)

Copy
Liiklus Tallinnas.
Liiklus Tallinnas. Foto: Rasmus Rebase

Alates 1. jaanuarist 2025 kehtib Eestis uus mootorsõidukimaks, mis koosneb kahest osast: registreerimistasust ja aastamaksust. Swedbanki erakliendiliisingu valdkonnajuht Karin Saar selgitab nende maksude olemust ning vastab sagedamini esitatavatele küsimustele, mida Swedbanki kliendid küsivad.

Mis on registreerimistasu ja aastamaks?

Registreerimistasu tuleb tasuda sõiduautode (M1-kategooria) ja kaubikute (N1-kategooria) esmasel registreerimisel Eestis või esimesel omanikuvahetusel alates 1. jaanuarist 2025, kui selle sõiduki eest pole varem registreerimistasu makstud. Tasu suurus sõltub sõiduki vanusest, CO₂ heitkogusest ja massist. Näiteks sõiduauto puhul koosneb tasu baasosast (150 eurot), CO₂ eriheite osast ja massiosast.

Aastamaksu peavad tasuma kõik liiklusregistris registreeritud sõidukite omanikud või vastutavad kasutajad. Maksu suurus sõltub sõiduki tüübist, vanusest, CO₂ heitkogusest ja massist. Näiteks sõiduautode puhul koosneb aastamaks baasosast (50 eurot), CO₂ eriheite osast ja massiosast.

Kui ostan kasutatud auto, kas pean maksma registreerimistasu?

Jah, kui ostate kasutatud sõiduauto või kaubiku ja selle eest pole varem registreerimistasu makstud, tuleb tasuda registreerimistasu. See kehtib ka Eesti liiklusregistris juba registreeritud sõidukite esimesel omanikuvahetusel alates 1. jaanuarist 2025.

Kui ostan uue auto, kas saan registreerimistasu liisingusse lisada?

Karin Saar selgitab: «Swedbank pakub registreerimistasu finantseerimise võimalust koos liisinguga ja sellisel juhul on võimalik registreerimistasu summa lisada soetatava sõiduki hinnale. Registreerimistasule ei lisandu käibemaksu.»

Kui liising lõpeb ja registreerin auto enda nimele, mis siis saab?

Liisinguperioodi lõppedes, kui sõiduk registreeritakse liisinguvõtja ehk vastutava kasutaja nimele, registreerimistasu ei rakendu. See tähendab, et liisinguvõtja ei pea tasuma registreerimistasu sõiduki oma nimele vormistamisel.

Kui müün auto, kas peab maksma automaksu ja kes seda maksab?

Aastamaksu kohustus lasub isikul, kes on sõiduki omanik või vastutav kasutaja 1. jaanuari seisuga. Kui müüte sõiduki pärast 1. jaanuari, jääb selle aasta aastamaksu tasumise kohustus teile. Registreerimistasu osas tuleb ostjal ja müüjal omavahel kokku leppida, kumb osapool tasu maksab. Tavaliselt lepitakse kokku, et ostja tasub registreerimistasu omanikuvahetuse käigus.

Kui ostan uue sõiduki ja võtan selle kasutusrendiga ning rendiperioodi lõpus tagastan müüjale, kas tuleb jälle maksta automaksu?

Karin Saar vastab: «Kasutusrendi puhul, kus sõiduk tagastatakse rendiperioodi lõpus müüjale, ei pea te rendiperioodi lõppedes uuesti registreerimistasu maksma. Aastamaksu tasumise kohustus sõltub sellest, kes on sõiduki omanik või vastutav kasutaja 1. jaanuari seisuga. Kasutusrendi puhul on vastutavaks kasutajaks rentnik, kes tasub aastamaksu rendiperioodi jooksul.»

Kui ostan auto, maksan registreerimistasu ja soovin paari kuu pärast auto maha müüa, mis siis saab?

Kui olete sõiduki eest registreerimistasu juba tasunud, ei pea uus omanik seda uuesti maksma, kuna registreerimistasu makstakse iga sõiduki eest ainult üks kord. Aastamaksu osas jääb selle aasta maksu tasumise kohustus teile, kui olete sõiduki omanik või vastutav kasutaja 1. jaanuari seisuga. Järgmise aasta aastamaksu tasub uus omanik, kui sõiduk on tema nimel 1. jaanuari seisuga.

Uus mootorsõidukimaks Eestis koosneb registreerimistasust ja aastamaksust, mis mõjutavad nii uusi kui ka kasutatud sõidukeid. Oluline on mõista nende maksude rakendamise tingimusi ning arvestada nendega sõiduki ostu, müügi või liisimise puhul. Soovitame alati konsulteerida spetsialistidega, et tagada maksukohustuste korrektne täitmine.

Tagasi üles