Päevatoimetaja:
Erkki Koort
Saada vihje

Krediitkaart 75: lugu sellest, kuidas rahata mees restoranis krediitkaardi leiutas

Copy
Krediitkaardid. Pilt on illustratiivne.
Krediitkaardid. Pilt on illustratiivne. Foto: Urmas Luik, Pärnu Postimees / Postimees Grupp

Täna, 8. veebruaril, tähistab krediitkaart oma 75. sünnipäeva. Kolmveerandsaja aastaga on sellest maksevahendist saanud paljude inimeste igapäevaelu lahutamatu osa. Luminori Eesti eraisikute panganduse juht Kaspar Kork selgitab, kuidas krediitkaardi looja revolutsioonilise ideeni jõudis.

Krediitkaardi idee sündis 1949. aastal toimunud õhtusöögi ajal, kui ärimees Frank McNamara sai teenindajalt arve, kuid taipas, et oli rahakoti koju unustanud. McNamara mõistis, et paljud inimesed võivad sattuda olukorda, kus avastavad alles arve saabudes, et vaba raha parasjagu käepärast pole. Ta otsustas luua lahenduse – maksekaardi, mis võimaldaks teenuste eest tasuda, kuid sealjuures kohe kaardiomanikult raha ei võtaks. Esimene krediitkaart ilmuski 1950. aastal, kui USA finantsteenuste pakkuja Diners Club andis välja kaardi, millega sai maksta New Yorgi restoranides, selgitas Kork.

Lihtne, kuid revolutsioonile makselahendus kogus kiiresti populaarsust. Korgi sõnul muutis krediitkaardi leiutamine inimeste mõtteviisi isiklikust rahahaldusest. Sularahalt liiguti paindlikumale ja mugavamale makseviisile. Krediitkaardist sai finantsvahend, mille abil oli võimalik võita lisaaega ja reisida ilma suure sularaha hulgata.

Tagasi üles