Toornafta hind on maailmaturul teinud kolme nädalaga, alates Donald Trumpi asumisest USA presidendiks, läbi ligi kuueprotsendise languse. Võib eeldada, et nafta hind jääb lähiajal üles-alla liikuma, sest ühelt poolt avaldavad nafta hinnale mõju Trumpi lubadused hindu alandada, teisalt aga Aasia järsult suurenenud nõudlus ning Venemaa nafta äralõikamine turult, teatab Circle K.
Circle K: nafta hind hakkab ettearvamatult kõikuma
Circle K mootorikütuste hinnastamisjuhi Indrek Sassi sõnul võttis USA 47. president Donald Trump endale eesmärgiks nafta hinna maailmas alla tuua, kuid jaanuarikuu näitas, et turud suhtusid lubadustesse pigem ettevaatlikult. Viimastel nädalatel on hoopis suurenenud nõudlus Aasia suunal ning seetõttu tõstis Saudi Araabia Aasiasse müüdava nafta hinda.
«Trumpi otsused on ettearvamatud ning neil on kindlasti mõju turgudele, kuid pole selge, kui pikaajaliselt need turuhinda suunata suudavad. Seetõttu oodatakse, et eelseisvatel nädalatel toimub mitmeid hinnakõikumisi üles-alla, kuni turuosalised kaaluvad, milline on Trumpi poliitika ja kehtestatavate tariifide tegelik mõju,» selgitas Sassi.
Valge Maja lükkas imporditariifide rakendamise Kanada ja Mehhiko kaupadele praegu edasi, samas jäid paika imporditariifid Hiinale. Vastukaaluks teatas Hiina, et kehtestab omapoolsed tariifid USA gaasile ja naftale, tollimaksud rakenduvad järgmisest nädalast. Tugev argument hinnakasvuks on aga Trumpi lubadused Iraani nafta maailmaturule jõudmist pärssida.
«Trumpi järjekordne grandioosne plaan võtta üle Gaza sektor ning ütlused, et Iraani naftaeksport tuleks nulli viia, viisid selle nädala teisipäeval nafta hinna korraks üles, kuid Hiina vastutariifid aitasid neid kohe korrigeerida. Kui aga Trump jätkab agressiivset Iraani-vastast energiapoliitikat, võib see mõneks ajaks maailmaturul nafta hinda kergitada,» ütles Sassi.
Samuti avaldavad Sassi sõnul nafta hinnale mõju Venemaa-vastased sanktsioonid ning varilaevastiku osatähtsuse vähenemine transpordis.
«USA sanktsioonide tõttu on senised Venemaa nafta ja valmistoodete suurostjad Hiina ja India vaatamas aina enam Lähis-Ida nafta suunas ning Ukraina rünnakud Vene naftatootmise ja transpordiga seotud taristule vähendavad venelaste võimekust naftat eksportida,» kommenteeris Sassi.