Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

LHV analüütik: Donald Trump võib Eesti majanduskasvu kärpida

Copy
LHV panga peakontor Tallinnas.
LHV panga peakontor Tallinnas. Foto: Laura Oks / Postimees

Kui jaanuaris prognoosis LHV veel Eesti majandusele tänavuseks 1,4-protsendist kasvu, siis USA president Donald Trump on kasvatanud ebakindlust, mis võib ka Eesti majanduskasvu tänavu kärpida, hoiatas LHV analüütik Triinu Tapver, kirjutab Äripäev.

«Mina korrigeeriksin majanduskasvu varsti ilmselt allapoole, kui jätkub taoline olukord Donald Trumpiga, kuna lihtsalt ebakindlus on suurenenud ja negatiivse stsenaariumi tõenäosus on kasvanud. Kui tõesti tulevad tariifid, siis see suruks Euroopa majandust allapoole ja kaudselt surub loomulikult ka Eesti majandust allapoole,» rääkis Tapver Äripäeva raadiohommikus.

Loe pikemalt Äripäevast.

Postimees kirjutas kolmapäeval imporditariifi mõjust Eestile. Mida on oodata Euroopa Liidul ning mil moel võib Eesti olukorrast isegi kasu lõigata, selgitas Citadele panga ökonomist Aleksandras Izgorodinas.

Trump kehtestas eelmisel nädalavahetusel Kanada ja Mehhiko impordile 25-protsendilise ning Hiinale 10-protsendilise tollimaksu. Nüüdseks on teada, et Kanada ja Mehhiko tollimaksude jõustumine lükkub kuu võrra edasi. Kas, millal ja millisel kujul need lõplikult kehtestatakse ja milliseid vastusamme riigid veel astuvad, näeme ilmselt mõne aja jooksul. Lisaks on Trump maininud, et Euroopa Liit (EL) on tariifide kehtestamises järgmine. Veel pole selge, kui suur imporditariif võidakse kehtestada ELi impordile, kuid siiski saab eeldada, kuidas sarnased tariifid ELi ning Eesti majandust mõjutaksid.

10-protsendiline tariif ei mõjutaks tõenäoliselt Euroopa Liidu majandust märgatavalt ning sisemajanduse kogutoodangu (SKT) prognooside langetamiseks poleks põhjust. Euroopa Liidu tootjad soovivad jääda USA turule, mistõttu kompenseerivad nad 10-protsendilise tariifi ilmselt oma sisemistest vahenditest, vähendades sellega oma kasumimarginaale. Eestile oleks see olukord aga lausa positiivne, sest Saksamaa ja Skandinaavia tootjad hakkaksid otsima võimalusi muuta komponentide tootmist odavamaks ning viiksid tõenäoliselt osa oma tootmisfunktsioonidest üle Baltikumi, sealhulgas Eestisse. Osaliselt kompenseeriks imporditariife ka euro odavnemine USA dollari suhtes.

25-protsendiline imporditariif oleks Euroopa Liidu majandusele aga juba halvem uudis. 25-protsendiline tariif importkaupadele vähendaks euroala SKT kasvu umbes ühe protsendipunkti võrra.

Tagasi üles