Skip to footer
Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Luminor: tööstuse olukord näitab parenemise märke

Luminori peaökonomist Lenno Uusküla.

Luminori peaökonomist Lenno Uusküla märkis, et kuigi värskelt avaldatud töötleva tööstuse statistika näitas mullu jätkuvalt langust, on väljavaated tänavuseks varasemast pigem optimistlikumad.

Töötleva tööstuse mahud detsembris olid aasta varasemaga võrreldes kolme protsendi võrra allapoole. Samas neljas kvartal oli eelmise aasta neljanda kvartaliga peaaegu samal tasemel, jäädes maha vaid 0,3 protsendiga. Võrreldes aga eelmise aasta kolmanda kvartaliga, oli töötlevas tööstuses näha 5,2 protsendi suurust kasvu. Need numbrid lähevad kokku eelmise aasta üldise majanduse paigaltammumisega, märkis Uusküla.

«Vaadates laiemalt just neljanda kvartali tulemusi töötlevas tööstuses, siis kasvu on olnud näha aastavõrdluses kulutarvete tootmises, seda 0,4 protsendi ulatuses. Languses on aga kapitalikaupade tootmine 1,4 ja kestvuskaupade tootmine 4,2 protsendiga. Kvartalivõrdluses on kapitalikaupade tootmise tõus lausa 8,4 protsenti,» jätkas Uusküla.

Aastaseid kasve on näha näiteks toiduainete toomises 4 protsendi ulatuses, kusjuures näiteks jahu ja tärklise ning muude toiduainete tootmine kasvas üle 10 protsendi. Kasvu näitasid ka elektriseadmete tootmine 9,1 protsendiga, naha töötlemine ja muude mittemetalsete mineraalide tootmine 8 ,9 protsendiga, paberi ja pabertoodete tootmine 8,2 protsendiga, kummi- ja plasttoodete tootmine 6,9 protsendiga. Negatiivsema poolepealt langes põhifarmaatsiatoodete tootmine 31,8 protsenti, rõivatootmine 8,1 protsenti, arvutite ja elektroonika tootmine 7 protsendi võrra.

«Suhteliselt nõrgematest detsembrinumbritest eelmise aasta viimases kvartalis, võrreldes varasema aastaga, ei tasu liiga palju välja lugeda, sest eelmise aasta detsember oli tolle aasta kohta erakordselt hea kuu ning sellele järgnes jaanuaris tugev langus. Eelmise aasta detsembris nägime kuuvõrdluses siiski lausa pea ühe protsendi suurust kasvu,» ütles Uusküla.

Tema sõnul on töötleva tööstuse väljavaade käesolevaks aastaks tervikuna veidi optimistlikum, kui on olnud paar varasemat aastat. «Aga mitte kõik ettevõtted ei saa võrdselt sellest tõusust osa. Mida kõrgtehnoloogilisem on tootmine, seda suurem on potentsiaal. Odavale tööjõule keskendunud tootmisettevõtted on jätkuvalt keerulises seisus, sest palgad on juba tõusnud palju, võrreldes konkurentidega, ning palgasurve Eestis käesoleval aastal jätkub, tehes tootmise veelgi kallimaks. See on aga loomulik üleminekuprotsessi osa ja vajalik Eesti jaoks majanduskasvu taasleidmisel,» lisas Uusküla.

Kommentaarid
Tagasi üles