Päevatoimetaja:
Erkki Erilaid
Saada vihje

Torustike uuendamine Tallinnas jõudis rekordtasemele

Copy
Tallinna Vee hoone.
Tallinna Vee hoone. Foto: Sander Ilvest / Postimees

Eelmine aasta kujunes Tallinna Vee jaoks torustike ehituse valdkonnas rekordiliseks – kokku rajati ja rekonstrueeriti 45 kilomeetrit torustikke, mis on viis korda rohkem kui neli aastat tagasi.

«Viimati oli Tallinnas nii suur torustike ehituse maht 14 aastat tagasi, kui toimus ulatuslik kanaliseerimine. Võrreldes 2023. aastaga, mil ehitasime 27 kilomeetrit torustikke, kasvas maht 74 protsenti,» selgitas Tallinna Vee torustike planeerimise ja ehituse juht Marti Vaksmann.

Märkimisväärne on, et 41 protsenti töödest ehk ligi 18 kilomeetrit teostati keskkonnasõbraliku kaevikuta meetodiga. Kaevikuta meetodi puhul paigaldatakse uus toru juba olemasoleva sisse ilma kaevetöid tegemata või toimub uue toru rajamine maa alla spetsiaalset puurimisseadet kasutades.

Vaksmanni sõnul on vee-ettevõte märkimisväärselt edenenud Tallinna veetaristu kaasajastamisel. See töö aitab vähendada teenusekatkestustest häiritud tarbijate hulka ning kindlustab tõrgeteta ja kvaliteetse veevarustuse.

2024. aastal tehti olulisi töid kõigis suuremates linnaosades. «Lasnamäel asendasime Tondiloo pargis ühe peamise veetorustiku 1,5 kilomeetri ulatuses. Mustamäel ja Õismäel rekonstrueerisime Tondi ja Siili tänava piirkonnas survetõstepumplate torustikud. Kesklinnas uuendasime Järvevana, Masina, Lastekodu, Liivalaia ja Suur-Ameerika tänava veetorustikke. Samuti toimusid Põhja-Tallinnas laiaulatuslikud tööd, hõlmates Kopli, Paljassaare, Paavli, Putukaväila, Kolde puiesteed ja Ehte tänavat. Kõik piirkonna olulised veevarustuse ja kanalisatsiooni torustikud uuendati ning rajati lisaks ka kaasaegne sademeveekanalisatsioon» loetles Vaksmann.

Eraldi tähelepanu pöörati lahkvoolse kanalisatsiooni rajamisele, mis võimaldab sademevee juhtimist otse merre, mitte reoveepuhastusjaama. «Suuremad projektid toimusid Kolde puiesteel, kus rajati Põhja-Tallinna strateegiline eelvool ning Kopli tänaval ja Paljassaare teel. Kesklinnas uuendasime sademeveetorustikke Liivalaia ja Lastekodu tänaval ning rajasime uued torustikud Kreutzwaldi, Võlvi, Liivamäe ja Videviku tänavale,» märkis Vaksmann.

Torustike rajamisse ja uuendamisse investeeriti möödunud aastal kokku 25,6 miljonit eurot, millest 5,3 miljonit oli linna poolt rahastatud sademeveetorustike väljaehitamine.

Tänavu plaanib Tallinna Vesi investeerida torustike uuendamisse 31 miljonit eurot, millest 9,2 miljonit suunatakse koostöös Tallinnas Linnaga lahkvoolse kanalisatsiooni rajamisse. «Plaanime jätkata samas mahus kui mullu, ehitades 40-45 kilomeetrit torustikke, millest vähemalt 25 protsenti rajatakse kaevikuta meetodil,» kinnitas Vaksmann.

Olulisemate 2025. aasta projektidena tõi Vaksmann välja Tuukri ja Uus-Sadama sademeveekollektori rajamise, mis loob eeldused kogu kesklinna lahkvoolseks muutmiseks, Kolde puiestee sademeveekollektori järgmise etapi ning Vesivärava ja Peterburi tee sademeveekollektorite ehituse. Samuti rajatakse Laagna teele automaatne reguleerimissõlm ning suurendatakse Vesivärava tänava sademevee eelvoolu läbilaskevõimet. See aitab vähendada Järvevana teel üleujutuste ohtu. «Need projektid on kriitilise tähtsusega linna üleujutusriski vähendamisel ja keskkonnasäästliku infrastruktuuri arendamisel,» lisas ta.

AS Tallinna Vesi on Eesti suurim vee-ettevõte, mis teenindab ligi 25 000 kodu- ja äriklienti ning ligi 500 000 lõpptarbijat Tallinnas ja seda ümbritsevates valdades.

Tagasi üles